Mušky octomilky poznáte snadno. I když jsou velmi malé, jen tak je nepřehlédnete. Nad nedojedeným ovocem se jich schází opravdu mnoho. A protože vám mohou zamořit i celý byt, přečtěte si, jak si s nimi poradit.

Najděte zdroj jejich výskytu

Ze všeho nejdřív zkontrolujte, že jste v kuchyni nepřehlédli přezrálé či hnijící ovoce nebo zeleninu. To je něco, co tyto mušky skutečně milují. Stejně tak prohlédněte odpadkový koš a odtok dřezu a ujistěte se, že pracovní deska a podlaha je čistá, bez rozlitých tekutin a drobků. Pokud najdete zdroj jejich výskytu, bez váhání ho odstraňte.

Ovocné mušky milují ovoce a zeleninu

Po prohlídce kuchyně vás čeká úklid

Důkladná prohlídka kuchyně nestačí. Všechno přezrálé ovoce, hnijící zelenina a otevřené nádoby s potravinami musí pryč. Vyhoďte je do uzavřeného sáčku a nezapomeňte odpadky pravidelně vynášet

Kromě toho ukliďte poleptanou pracovní desku, stůl i podlahu. K tomu vám může pomoci směs octa a vody, díky čemuž odstraníte přetrvávající zápach, který ovocné mušky tak láká.

Kutilové a jejich pasti na ovocné mušky

To by nebyl kutil, aby si s otravnými octomilkami neporadil po svém. Začněte tím, že si přichystáte malou sklenici a jablečný ocet. Do poloviny ji naplňte octem a přidejte několik kapek mýdla na nádobí, čímž narušíte povrchové napětí. Poté sklenici zakryjte plastovou fólií a zajistěte gumičkou. Nakonec si vezměte párátko nebo vidličku a do fólie udělejte několik malých otvorů. 

Ovocné mušky bude přitahovat sladká vůně octa a mýdlová voda jim zabrání v úniku. Past umístěte poblíž míst, kde jste ovocné mušky spatřili. Nezapomeňte ji pravidelně obměňovat, aby byla stále účinná. 

Vyrobte si přírodní repelent

Smíchejte několik kapek esenciálního oleje s vodou a postříkejte jim místa, kde jste ovocné mušky objevili. Silná vůně olejů, například citronového nebo eukalyptového, hmyz odpudí. Pokud pěstujete bylinky, umístěte do těchto míst čerstvé listy bazalky nebo hřebíček. I to vám může pomoci octomilky odpudit.

Na octomilky pomůže esenciální olej

Základem je prevence

Vinné mušky se nejraději sdružují ve špinavých prostorech. Dbejte proto o svou kuchyni, udržujte ji co nejsušší a snažte se všechno uklidit ihned po ukončení přípravy pokrmu. 

Nezapomeňte na preventivní opatření. Ovoce a zeleninu skladujte v chladničce nebo ve vzduchotěsných nádobách. Tím muškám zabráníte v přístupu ke zdroji jejich potravy. Pravidelně čistěte kuchyňskou desku, dřez a odpadkový koš. 

Po příchodu domů zkontrolujte nakoupené zboží, abyste se ujistili, že se zde nevyskytují vajíčka nebo larvy. Hodit se vám může i instalace sítí proti hmyzu. 

Když to nejde svépomocí

Pokud se octomilek nemůžete zbavit, obraťte se na odborníky. I když se může zdát, že celá situace je pouze nepříjemná, a nikoliv škodlivá, opak je pravdou. Profesionálové mají odborné znalosti a specializované vybavení. Situaci posoudí a věřte, že nevítané návštěvníky z vaší domácnosti dostanou.