Dáváte přednost domácím vajíčkům před těmi supermarketovými, zvláště při jejich nedávné závratně stoupající ceně? To je určitě správné rozhodnutí, uděláte hodně pro svoje zdraví a nakonec možná dlouhodobě i ušetříte. Slepice se dají chovat prakticky kdekoliv na venkově, v městské zástavbě je to ale bohužel nemožné. A jak tahle zvířata vlastně chovat, aby byla šťastná a spokojená a především opravdu spolehlivě snášela?
Pokud máte sousedy, nejprve s nimi celou záležitost proberte, každodenní kokrhání kohouta by nemuselo být zrovna veselým zážitkem. Připravte se také na to, že slepice je poměrně hloupé zvíře, nedá se ani v nejmenším srovnávat s kočkou ani psem.
Pro jejich chov budete kromě kurníku potřebovat vidle, holínky a lopatu, stejně tak byste měli zajistit pravidelný přísun pšenice či šrotu. Existují ale i plemena, která jsou potravně naprosto soběstačná a téměř se o ně nemusíte starat. Jde například o České slepice zlatě kropenaté. Každé ráno je budete z kurníku pouštět ven, abyste je večer s vypětím všech nervů zahnali na hřad, protože jedna z nich bude vždycky proti tomu, že by snad měl být čas jít na kutě. Je však možné je bez problému naučit poslušnosti. Když se slepice přes noc zapomene venku, příště si dá velký pozor, aby se dostala do bezpečí kurníku. Pokud je nezavřete na petlici do kurníku, ráno jich může být polovic – lasiček a kun je i v příměstské zástavbě dost na to, aby se Vám během pár dnů všechny slípky doslova „ztratily“. Pokud patříte k časově vytíženějším chovatelům, jde pořídit i automatické otevírání a zavírání kurníku pomocí fotobuňkou ovládaného zařízení.
Budete-li hledat vejce, pamatujte si, že musíte prohledat doslova celé stavení a přilehlé pole a louky, protože slepice zanáší prakticky všude, kam je napadne. Občas bude část nalezených vajec rozklovaná a vypitá, vždy ale není viníkem šelma – občas to napadne i prudce inteligentní slepici. V takovém případě je potřeba sledovat, která ze slepic toto praktikuje a z chovu ji odstranit. Je to totiž „nakažlivé“ a problém s rozklováváním vajec se může projevit u jiných slepic v chovu.
A jaká je výnosnost slepic? V závislosti na plemeni se standardně pohybuje mezi padesáti a sedmdesáti procenty. Rozhodně je lepší chovat celé hejno, zvláště pokud budou mít na venkově dostatečný životní prostor. Jen tak pro zajímavost – jedna slepice by měla mít nejméně deset metrů čtverečních výběhu, kde si bude spokojeně shánět potravu a hrabat .
A krmení? Použít můžete leccos, slepice sezobnou doslova všechno. Jakýkoliv odpad z kuchyně, počínaje slupkami od brambor, nadšeně zužitkují. je však lepší mít zásobu pšenice.