Za dobrou péči se vám slepice odvděčí domácími vajíčky – a to se vyplatí! Postavit kurník je jednodušší, než se na první pohled zdá. Se správným materiálem a návodem máte hotovo během chvilky.

Jak vybrat místo pro váš kurník

Ze všeho nejdřív promyslete, kde slepice chcete chovat. Vyberte správné místo. Takové, které je tak akorát vzdálené od vašeho domu a budete k němu mít snadný přístup v každém ročním období. Kam dopadá dostatek slunečního světla, ale kde je i dostatek stínu pro ukrytí v těch nejteplejších dnech. Půda by měla být rovná a nezadržovat vodu. Stromy nebo keře ponechte – hodí se jako ochrana před predátory, deštěm i sluníčkem.

Materiály, které budete potřebovat ke stavbě kurníku pro slepice

Obecně platí, že nejlepší je zvolit dřevo a kov. Zatímco dřevo je skvělou volbou pro stěny a podlahu kurníku a výborně poslouží i jako izolace, kov se hodí pro stavbu odolné střechy. Pokud máte v plánu kurník častěji přemísťovat, využijte pro konstrukci rámu kov, který bude lehký, odolný a snadno s ním budete manipulovat – třeba hliník nebo zinek.

Samozřejmostí jsou šrouby, hřebíky a panty, které poslouží k upevnění a spojení materiálů. Nachystejte si také kladivo, pilu, vrtačku a nezapomeňte na kvalitní tmel, který zajistí vodotěsnost.

Slepice schované v úkrytu

Na střechu doporučujeme šindel nebo gumovou membránu. Kurník ochrání před povětrnostními vlivy, zajistí bezpečí a sucho. Materiálu na střechu se nebojte přichystat víc, abyste se vyhnuli nepříjemnostem kvůli chybějícím kusům. Zvažte i izolaci, aby se slepice v zimě zahřály. Výborným pomocníkem je polystyren.

Jdeme na to: stavba rámu

Vytáhněte pilu a dřevo nařežte na požadovanou velikost kurníku. Pokud si nejste jistí, raději prostor znovu přeměřte, ať nemusíte shánět nový materiál.

Začněte spodní konstrukcí. Vytvořte rám dle velikosti základny kurníku a poté k ní připevněte stěny. Pomocí šroubů je upevněte ke stěnám a zakryjte drátem. Pro stavbu střechy se vám bude hodit znalost systému two-by-fours, díky kterému vytvoříte rám a poté k němu připevníte střešní krytinu. Nakonec pomocí vrtačky připevněte závěsy pro dveře. Musí být dostatečně pevné, aby dovnitř nevnikl žádný predátor. Jakmile je rám sestaven, doporučujeme konstrukci dostatečně zaizolovat.

Jak přidat bočnici a střechu

Nyní je na řadě připevnění bočnice a střešní krytiny. Změřte délku dřevěných bočnic a nařežte je na požadovaný rozměr. Poté je pomocí pozinkovaných hřebíků připevněte k rámu kurníku. Ujistěte se, že jsou hřebíky dostatečně dlouhé, aby všechno drželo na místě.

Nakonec přichází na řadu samotná střecha. Střešní krytinu odměřte, nastříhejte a připevněte k rámu pomocí šroubů, které se nejčastěji s krytinou dodávají. Zkontrolujte případné mezery, vyplňte je tmelem a pomocí štětce naneste nátěr odolný proti povětrnostním vlivům.

Na co si dát pozor při instalaci dvířek do kurníku pro slepice

Dvířka do kurníku v žádném případě nepodceňujte. Správně dimenzovaná dvířka jsou pro snadný přístup do kurníku a pro bezpečí slepic nezbytností. Velikost dvířek určete podle známého pravidla: mají být dostatečně velká pro snadný vstup, ale ne tak velká, aby se dovnitř dostal studený vzduch.

Začněte vyměřením otvoru ve stěně kurníku. Podle něj vyřízněte rám dvířek, rám umístěte do otvoru a připevněte jej ke kolíkům pomocí hřebíků. Poté nařežte překližku, aby odpovídala rámu a připevněte ji pomocí šroubů. Na závěr je třeba nainstalovat západku. Můžete si vybrat jednoduchou západku s háčkem a okem nebo pokročilejší západku s klíčem.

Příprava interiéru – Co je důležité? 

Postarejte se, aby byl interiér pohodlný a bezpečný. Začněte instalací bidel. Ta by měla být vyrobena z pevného materiálu, umístěna několik centimetrů nad zemí, aby slepicím nebyla příliš velká zima, a vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň metr nebo dva. 

Dále je důležité zajistit dostatečné větrání. K tomu poslouží okna nebo větrací otvory, které lze otevřít či zavřít v závislosti na počasí. 

Kurník pro slepice s velkým výběhem

Nezapomeňte podlahu vyložit slámou. Ta slepice udrží v teple a poskytne jim měkký povrch pro chůzi. V zimním období se vám bude hodit vyhřívací lampa, která se postará o to, aby obyvatelům kurníku nebyla zima. 

Nedílnou součástí každého kurníku pro slepice je krmítko, které může být ze dřeva i kovu. Výbornou alternativou je přistavení příklopného víka, které vymezuje škvíru ke krmítku, aby do něj slepice nemohly vyskočit.

Přidejte hřady a hnízdní boxy

Hřady poskytují slepicím místo k odpočinku, zatímco hnízdní boxy jim poskytují bezpečné místo ke snášení vajec. A proto je nezapomeňte do obydlí těchto opeřenců přidat.

Dejte slepicím na výběr. Ocení, když hřady umístíte na stěny i na strop. Při instalaci se ujistěte, že jsou dostatečně blízko, aby na ně slepice snadno dosáhly.

Hnízdní boxy by měly být dostatečně vysoké, aby se slepice mohly při snášení vajec postavit, ale aby zároveň dosáhly na dno. Umístit je můžete do rohu nebo ke stěně kurníku. Pokud máte boxů více, postarejte se, ať se mezi nimi objevuje nějaká ta vzdálenost – i slepice si zaslouží trochu soukromí. 

Hnízdní boxy i hřady musí mít hladký povrch, aby nedošlo ke zranění zvířat. Vhodným materiálem je proto dřevo nebo plast, který navíc snadno očistíte. 

Výběh pro slepice

Jak o kurník pečovat

Pravidelná údržba kurníku je pro zdravý chov a pohodlí slepic nezbytná. Ze všeho nejdřív odstraňte starou podestýlku a nahraďte ji čerstvou. Zkontrolujte střechu a stěny, zda nedošlo k poškození a dřevo není ztrouchnivělé. Pokud ano, všechny části opravte. Pravidelně čistěte i krmítko, abyste se vyhnuli šíření nemocí. 

Pozor si dejte na otvory a mezery, kterými by dovnitř mohli vniknout predátoři. I sebemenší škvírku pečlivě zadělejte. Nezapomeňte vyčistit i snášková místa neboli kukaně. Důležité je také dezinfikovat kurník speciálními přípravky, abyste zabránili výskytu nemocí nebo škůdců, a pokud objevíte jakékoliv známky jejich existence, okamžitě zakročte. Kurník udržujte dobře větraný, abyste zamezili vzniku plísní a hniloby.

A už jen čekat na domácí vajíčka

Postačí kvalitní materiál, promyšlený plán a trocha úsilí. A kurník pro slepice je připraven. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu, aby vám vydržel dlouhá léta.