Nastal čas výprodejů a slev, kterých je po vánocích všude dost. Vyjímkou nejsou ani zahradnické potřeby a vybavení.

V akcích je nyní možné vybrat i velmi levné skleníky. Jak je ale správně vybrat?

Snad v každé venkovské usedlosti najdeme – menší či větší – skleník. Jak ho ale správně vybrat? Jaké rostliny nebo květiny v něm pěstovat? A kam skleník vlastně umístit? Pojďme si tyto otázky postupně zodpovědět.

Na výběr máme hned z několika typů materiálu – jde mimo jiné například o hliníkové, železný profil pozinkovaný a polykarbonátové skleníky. Hliník (případně pevnější dural), je velmi lehký, nereziví a má poměrně dost pevnou konstrukci, takže odolá i rozmarům počasí. Kladnou vlastností hliníkových skleníků je i výborná tepelná izolace, která z nich dělá jasnou jedničku na trhu.

Pozinkované skleníky jsou specifické svou robustní konstrukcí, která vydrží odolávat zubu času poměrně dlouhou dobu. Desetiletá záruka, kterou výrobci obvykle poskytují, mluví za vše. Naopak polykarbonátové skleníky jsou spíše takzvaný „low level“, ale pokud patříte mezi nenáročné pěstitele, nebo se ohlížíte v první řadě na cenu, není to rozhodně špatná volba. Pokud nebudete kupovat skleník na asijských tržištích, jistá kvalita výrobku se dá očekávat prakticky všude. V případě, že je cena prvořadá, zkuste spíše takzvaný fóliovník, což je ale spíše řešení jen pro letní měsíce.

A co lze ve skleníku pěstovat? Inu, prakticky všechno. Zeleninu od rajčat po papriky a okurky, hodí se sem i mrkev, petržel nebo ředkvičky. Od věci není ani pěstování bylinek nebo třeba vinné révy. Podmínky ve skleníku zlepšují výnosy, například rajčatům se daří podstatně méně, pokud jsou umístěna jen na klasickém záhonku. A pokud máte domácí zeleniny i tak dost, můžete nechat ve skleníku vyrůst třeba nějaké okrasné květiny…

Umístění skleníku je v podstatě na nás a dispozicích naší zahrady, přesto ale zmiňme několik důležitých rad. Za prvé – skleník musí mít dostatek světla, nestavíme jej proto pod pergolu, košatý strom nebo do stínu na severní straně domu (nebo se pak alespoň nesmíme divit, že se rostlinám moc nedaří). Podélné strany skleníku by měly kvůli dostatku světla směřovat k jihu. Důležité je vybrat i správné podloží – pokud to bude beton, máme vyhráno. Když je ale skleník uchycen „jen“ kolíky, musí být podloží dostatečně pevné, aby skleník při poryvech větru či obecně rozmarech počasí udrželo na místě.

Je také potřeba si dobře rozmyslet, zda-li je skleník dostatečně vysoký pro pohodlnou chůzi, nebo chceme-li mít spíš přízemní verzi. V druhém případě není na škodu vykopat uprostřed skleníku podélný chodník, který je dobré vybetonovat. Tak zajistíme, že se voda ze zálivky pěstovaných rostlin nedostane až k Vašim nohám.

Nakonec bych Vám chtěl popřát dobrou ruku při výběru Vašeho skleníku a mnoho pěstitelských úspěchů!