Léto je v plném proudu a teploty přesahují i třicet stupňů, tak není divu, že na mysl přichází domácí klimatizace. Výběr správného modelu může být složitější, než se zdá. Na trhu existuje nepřeberné množství klimatizací, které se liší velikostí i dalšími parametry. Poradíme, podle čeho se při výběru řídit.

Okenní klimatizace je levná a účinná

Pokud potřebujete ochladit jednu místnost, je okenní klimatizace tou správnou volbou. Tyto kompaktní a cenově dostupné jednotky se vejdou do většiny oken standardních velikostí. Jedná se o klimatizaci bez venkovní jednotky, která se instaluje do okna nebo otvoru ve stěně.

K dispozici jsou různé chladicí výkony, které se měří v jednotkách kW nebo BTU, kdy 1 kW odpovídá přibližně 3 500 BTU za hodinu. Čím vyšší je hodnota, tím je jednotka výkonnější a tím větší místnost dokáže ochladit.

Při výběru vezměte v úvahu velikost místnosti, do které ji chcete umístit. Ohled vezměte i na hlučnost a další funkce, jako je dálkové ovládání nebo programovatelné nastavení.

Centrální klimatizační systémy do větších objektů

Pokud jde o chlazení celého domu, nic se nevyrovná pohodlí a účinnosti centrální klimatizace. Na rozdíl od okenních klimatizací k rozvodu chladného vzduchu využívají síť potrubí. To znamená, že můžete zapomenout na tahání těžkých a neskladných jednotek z místnosti do místnosti.

Centrální klimatizační systémy také nabízejí lepší kontrolu nad úrovní teploty a vlhkosti, jsou tišší a energeticky úspornější než klimatizace okenní. Při výběru zvažte počet místností, které chcete chladit, i váš finanční rozpočet, neboť se jedná o cenově dražší řešení.

Přenosné klimatizace

Úleva a pohodlí, chladný a svěží vzduch, ať už jste kdekoliv – to jsou hlavní přednosti přenosných klimatizací. Pokud nechcete investovat do centrálního klimatizačního systému nebo žijete v pronajaté nemovitosti, zvolte tento typ. Přenosné klimatizace fungují tak, že odvádějí teplý vzduch z místnosti, ten ochladí a vypustí zpět do prostoru.

Splitová klimatizační jednotka 

Pokud nemáte k dispozici žádné potrubí, volte splitové klimatizační jednotky. Tyto systémy se snadno instalují a lze je ovládat pomocí dálkového ovladače nebo aplikace v chytrém telefonu. Jsou také energeticky úsporné, protože můžete chladit pouze místnosti, které se používají, což vám ušetří peníze za účty za energie.

Odpařovací chlazení si vystačí s nízkým přísunem energie

Tyto chladiče fungují tak, že nasávají teplý vzduch zvenčí, který prochází přes vlhké podložky, a chladný vzduch se následně cirkuluje po celé místnosti. 

Na rozdíl od tradičních klimatizačních zařízení využívají k ochlazování vzduchu vodu, díky čemuž jsou energeticky úspornější a šetrnější k životnímu prostředí. Jsou účinné zejména v suchém podnebí, kde je nízká vlhkost vzduchu. Snadno se instalují a ve srovnání s jinými typy klimatizací jsou tišší. Navíc zajišťují přirozené větrání tím, že do prostoru neustále přivádějí čerstvý vzduch.

Co je to hybridní klimatizace

Hybridní klimatizace nabízí univerzální a energeticky úsporné řešení pro celoroční udržování optimální teploty v interiéru. Tyto inovativní jednotky kombinují výhody tradičních klimatizací i tepelných čerpadel. V létě domov chladí, v zimě vytápí.

Klíčová výhoda hybridních klimatizací spočívá v jejich schopnosti automaticky přepínat mezi elektrickou energií a plynovým palivem v závislosti na venkovní teplotě. Když je horko, systém pracuje jako standardní klimatizace a k ochlazování vzduchu využívá elektřinu. Pokud však teplota klesne, jednotka plynule přejde na plynové palivo a zajistí účinné vytápění.

Hybridní klimatizace jsou navíc šetrné k životnímu prostředí, protože ve srovnání s běžnými topnými systémy produkují méně emisí skleníkových plynů.

Faktory, které je třeba při výběru klimatizace zvážit 

V první řadě byste měli zvážit energetickou účinnost jednotky. Hledejte klimatizační jednotky s vysokým ukazatelem energetické účinnosti (EER) nebo sezónním ukazatelem energetické účinnosti (SEER), protože budou spotřebovávat méně elektřiny a z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze.

Dále posuzujte chladicí výkon klimatizace, který se měří v britských tepelných jednotkách (BTU nebo kW). Ujistěte se, že chladicí výkon odpovídá velikosti místnosti nebo prostoru, který chcete chladit.

Pozornost věnujte i úrovni hluku klimatizace. Některé jednotky mohou být hlučné, což může být obtěžující, zejména pokud ji plánujete používat v ložnicích nebo obytných prostorách.

Před koupí promyslete i umístění. Klasické nástěnné jednotky se umisťují pod nižší stropy, kazetové jednotky přímo do stropů, kanálové jednotky se vkládají do stropních podhledů. Zatímco klimatizace není v zákoně vedena jako stavba, obezřetní buďte u stavebních prací. Stavební povolení nebudete potřebovat, pokud nezasáhnete do nosné konstrukce stavby.

Vybírejte podle svých preferencí

Při výběru klimatizace pro vaši domácnost je důležité zvážit konkrétní potřeby a preference. Okenní klimatizace jsou oblíbenou a cenově výhodnou volbou, zatímco centrální klimatizační systémy poskytují chlazení celého domu. Přenosné klimatizace nabízejí flexibilitu a mobilitu.