Uvažujete o tom, že si na zahradu pořídíte bazén? Na výběr máte několik různých typů. Vyplatí se bazén zapuštěný do země, nadzemní, prefabrikovaný, betonový, nebo snad bazén na míru? Každý má své přednosti i nedostatky. Pojďme se na to společně podívat.

Faktory, které je třeba zvážit při výběru bazénu

  • Umístění – je důležité, protože určuje, kolik slunce bude bazén dostávat a jak se bude voda ohřívat.
  • Náklady – instalace některých bazénů může být dražší než jiných.
  • Požadavky na údržbu – určité typy jsou na péči náročnější, a proto zvažte i své časové možnosti.
  • Bezpečnostní hlediska – zatímco některé varianty jsou pro děti a domácí mazlíčky bezpečné, jiné nejsou zcela vhodné.

Nakonec vezměte v úvahu i styl bazénu a jeho okolí, protože to ovlivní celkovou estetiku vaší zahrady.

Bazén na míru na zahradě

Nadzemní bazény jsou cenově dostupné

Pokud hledáte cenově dostupnější variantu, aniž byste museli realizovat terénní úpravy, je ideální možností nadzemní bazén. Stačí, když plochu vyrovnáte, bazén sestavíte a naplníte jej vodou. Tento typ bazénu je skvělý pro dočasné použití. Před zimou ho tak snadno rozeberete a uskladníte.

Nadzemní bazény se dodávají v různých velikostech, tvarech a materiálech. Obvykle jsou vyrobeny z vinylu nebo oceli a při správné údržbě mohou vydržet i několik let. Vinylová varianta je levnější, ale je náročnější na údržbu, zatímco ty ocelové jsou dražší a odolnější. Často se dodávají s řadou dalších prvků – zabudované schůdky, žebříky a skimmery. Kolem nadzemního bazénu můžete také udělat terasu.

Zapuštěné bazény – luxusní prvek na každou zahradu

Instalují se přímo do země a výkopové práce jsou tak nevyhnutelné. Počítejte proto s tím, že tato varianta je finančně nejnáročnější.

Prvním krokem při instalaci zapuštěného bazénu je výběr správné velikosti a tvaru. Pro menší prostory může být nejlepší volbou menší bazén, a to například bazén kruhový. Pokud jde o materiály, nejoblíbenější variantou pro bazény v zemi je gunit, tedy kombinace cementu a písku, který se stříká na stěny a dno bazénu. Je extrémně odolný a lze jej přizpůsobit vašim preferencím různými barvami a texturami. Levnější variantou jsou bazény vinylové, které mají hladší povrch. Na opravdu rychlou a jednoduchou instalaci jsou nejvhodnější sklolaminátové bazény, protože jsou předpřipraveny v určitých tvarech a velikostech. K bazénu můžete přidat osvětlení, vodní prvky i zakrytí.

Prefabrikované bazény zvládnete instalovat svépomocí

Chcete si pořídit bazén, který si jednoduše zvládnete postavit svépomocí? V tom případě jsou prefabrikované bazény skvělou volbou. Obvykle se dodávají předem smontované a instalace je díky přiloženému návodu skutečně jednoduchá. Vybírat můžete z různých tvarů, velikostí i materiálů. Cenově nejdostupnější jsou bazény ocelové, ale vyžadují častější údržbu. Pryskyřicové a sklolaminátové bazény jsou odolnější a jejich čištění je obecně snazší.

Betonové bazény vydrží po celý život

Betonové bazény, jak napovídá název, jsou vyrobeny ze směsi betonu a vyztužené oceli. Při správné údržbě mohou vydržet 40 a více let.

Nevýhodou je, že betonové bazény jsou nejdražší variantou a vyžadují velkou péči. Proces instalace je časově náročný a složitý. Ohled vezměte i na průběžné náklady na vodu, chemikálie a další potřeby pro údržbu.

Bazén v zemi

Sklolaminátové bazény s dlouhou životností a snadnou údržbou

Sklolaminátové bazény jsou stále oblíbenější volbou. Dodávají se předem připravené v různých tvarech a velikostech, díky čemuž se velmi rychle instalují. Na zahradě můžete mít takový bazén během jednoho dne. Na druhou stranu může být předem stanovený tvar i nevýhodou, pokud hledáte specifický design.

Tyto bazény jsou vyrobeny z jednoho kusu kompozitního materiálu ze skelných vláken, který je mimořádně odolný. Hladký povrch sklolaminátových bazénů navíc vyžaduje méně údržby než jiné typy, protože jsou odolné proti růstu řas a korozi.

Toužíte po vířivce či vodopádu? Zvolte bazén na míru

Bazén na míru se nejvíce přizpůsobí vašim potřebám. Výhodou bazénů stavěných na zakázku je také možnost přidání prvků, jako jsou vodopády, vířivky a opalovací římsy. Samozřejmě musíte počítat s vyšší cenou, která se liší v závislosti na velikosti a použitém materiálu. Kromě toho může stavba bazénů na zakázku trvat 4 až 6 měsíců.

Nohy v bazénu

V neposlední řadě se ujistěte, že si na stavbu bazénu na míru najímáte renomovaného dodavatele. Zjistěte si reference a pečlivě si přečtěte smlouvu.

Bazény k létu neodmyslitelně patří

Bazény nabízejí mnoho výhod, včetně osvěžení v horkých dnech, zlepšení fyzické kondice a možnosti relaxace a zábavy s rodinou a přáteli. Nezáleží na tom, zda máte bazén venkovní nebo vnitřní, malý nebo velký. Příjemně strávený čas si užijete v každém bazénu.