Stříhání živého plotu není nic složitého. Se správnými nástroji to zvládne každý. Poradíme, jak správně postupovat, abyste živý plot nepoškodili a dopřáli mu náležitou péči.

Co budete potřebovat

K dokonale zastřiženému živému plotu potřebujete ostré nůžky. Tupé nůžky vám to znesnadní a věřte, že výsledek se vám nebude líbit. Nerovnoměrné řezy navíc nepříznivě ovlivňují i zdraví keře.

Hodit se vám bude také žebřík. Myslete na to, aby byl stabilní. Pokusy o zastřihování vysokého živého plotu bez řádné opory nevěstí nic dobrého.

Stříhání plotu pomocí sekačky

Jdeme na to – plánování a příprava

Bez předpřipraveného plánu si proces ztížíte. Udělejte si čas a představte si, jak má váš živý plot po zastřižení vypadat. Zvažte požadovanou výšku, šířku i tvar. V úvahu vezměte i specifické vzory či zaoblené okraje. Všechno řádně promyslete, protože chvíli potrvá, než živý plot opět doroste. 

Techniky pro střih

Nespěchejte. Plot stříhejte po malých úsecích, abyste se vyhnuli nerovnoměrným řezům. Začněte u spodní části a plynulými pohyby postupujte vzhůru. Začínáte-li od spodu, uvidíte vytvořený tvar, který snadno dle potřeby upravíte. Nezapomeňte dodržovat stále stejnou vzdálenost od plotu, aby výsledek byl rovnoměrný po celé ploše. A hlavně – postupujte opravdu pomalu. 

Údržba živého plotu

Živý plot potřebuje pravidelnou péči. Zastříhávejte proto přerostlé větve a výhony. Tím udržíte požadovaný tvar a zabráníte tomu, aby plot zhoustl víc, než chcete. Odumřelé a suché větve odstraňte hned, jak si jich všimnete. Tím zabráníte šíření chorob do dalších částí rostliny. Při stříhání řezejte těsně nad listovým uzlem nebo pupenem, čímž podpoříte růst. Doporučujeme vám, abyste plot stříhali častěji a po menších částech, a to nejlépe koncem zimy nebo začátkem jara. Ať nenarušíte jeho růstový cyklus. 

Ruční stříhání živého plotu

Zkontrolujte, že se na živém plotu nevyskytují škůdci nebo choroby, které by jej mohly napadnout. Jak se to projevuje? Díry v listech, změna barvy v určité části rostliny nebo neobvyklé výrůstky. Pokud škůdce nebo příznaky onemocnění objevíte, zvažte použití insekticidu nebo fungicidu k ošetření postižených míst. Nečekejte příliš dlouho, aby se nemoc nerozšířila. 

Zvažte i použití hnojiva pro živé ploty. Tím rostlině zajistíte potřebný přísun živin. Hnojivo aplikujte podle přiloženého návodu. Obvykle se hnojí brzy na jaře a znovu na konci léta. Kromě toho dbejte na to, aby měl živý plot dostatečný přísun vody, ale nepřelijte ho. Nadměrná vlhkost způsobuje hnilobu kořenů. 

Umění i odpovědnost 

Zahrada s pečlivě upraveným živým plotem nejenže přidává estetickou hodnotu celému pozemku, ale také přináší praktické výhody, jako je soukromí nebo ochrana proti větru. Pravidelná údržba a ohleduplnost k přírodě jsou klíčovými faktory, aby se plotu dařilo. Tak s chutí do toho.