S nástupem jara přicházejí první starosti s úklidem na zahradě, péčí o trávník a střihem živých plotů. Aby šlo vše od ruky, připravili jsme pro vás shrnutí, na co všechno na jaře nezapomenout, a také přicházíme s tipy na vhodnou zahradní techniku.

Začneme mulčováním

Mulčování nabízí ekologický způsob péče o trávník a navíc nám ušetří starosti s likvidací posečené trávy. Odpadá tak zdlouhavé vyprazdňování sběrného koše na trávu, nutnost skladovat či odvážet posečenou trávu a v neposlední řadě také potřeba speciálních hnojiv. Vynikajícím hnojivem je totiž samotná tráva, která se při mulčování, na drobno rozmělněná, vrací v průběhu sečení zpět do půdního drnu jako cenný zdroj živin.

Vhodným modelem, který zastane jak funkci sečení se sběrným košem, tak i mulčování, je VIKING MB 650 VM. Jedná se o silnou robustní benzinovou multi-sekačku pro trávníky do 2000 m². Vyniká dlouhou životností, a to díky hliníkové skříni a nožům ze speciální oceli, motorem ReadyStart pro snadné, pohodlné a bezpečné startování a pohonem kol včetně regulovatelného systému rychlosti Vario. Uživatel také ocení vyměnitelné ochranné lišty (např. při sekání podél zdi). Doporučená cena: 24 290 Kč.

Hnojení a vertikutace

Nově vzešlý porost potřebuje na samém začátku jara větší množství živin. Pokud není posečená tráva navrácena do půdy prostřednictvím mulčování, lze pak v březnu nebo dubnu provést hnojení. Poté nastává vhodná chvíle pro odstranění odumřelých rostlin a provzdušnění trávníkové plochy. Odstraněním mechů a plevelů se do půdy dostává vzduch a světlo, trávník tak lépe přijímá živiny, což se projeví v hustotě porostu a sytou zelenou barvou.

Vhodným pomocníkem je benzínový vertikutátor VIKING LB 540, který umožňuje neomezené manévrování a disponuje dostatečným výkonem. Doporučená cena: 16 190 Kč. Výhodou elektrické verze VIKING LE 540 je pak výrazně tišší provoz žádoucí především v obytných zónách v okolí domů. Doporučená cena:
10 790 Kč.

Další údržba zahrady

Na konci jara je vhodné střihem odstranit odumřelé či zimou poškozené části dřevin a zarovnat nebo vytvarovat živý plot. Hravě to zvládnete s výkonnými akumulátorovými nůžkami STIHL HSA 66, které disponují nízkou hmotností a novým motorem STIHL EC, díky jehož účinnosti se pracovní doba na jedno nabití prodloužila. S doporučeným základním akumulátorem STIHL AP 80 tak můžete pracovat až 60 min, přičemž ho pro další práci nabijete za pouhých 50 min s rychlonabíječkou STIHL AL 300. Doporučená cena: 6 990 Kč (bez akumulátoru a nabíječky).

S kompletním úklidem a přípravou na jaro vám také vypomohou nové, výkonné vysavače STIHL SE 62 a STIHL SE 62 E s velkými koly a širokou výbavou. Nabízejí vysokou životnost a spolehlivost díky použití kvalitních materiálů a robustních součástek. Vysoký výkon a rozsáhlé kvalitní příslušenství rozšiřuje oblasti jejich použití, např. v domácnosti, ale i ve sklepě, garáži, dílnách i venkovních prostorech, kde lze využít i mokré vysávání. Díky nové funkci foukání se dostanete i na těžko dostupná místa – stačí jen nasadit nasávací hadici do foukacího otvoru a prostor vyfoukat. Doporučená cena:  STIHL SE 62 – 3 790 Kč; STIHL SE 62 E – 4 890 Kč.

Pro dokonalý úklid okolí domu, dlažby, bazénů, vozidel a kol využijete vysokotlakou myčku STIHL RE 163 PLUS. Vyniká nízkou provozní hlučností, maximálním pracovním komfortem a jednoduchým skladováním. S pracovním tlakem 150 barů, bubnem, hliníkovou teleskopickou rukojetí, integrovanou nádrží pro čisticí prostředek a centrálně umístěným manometrem ji uvítají především poloprofesionální uživatelé. Doporučená cena: 17 390 Kč.

Výrobky STIHL nehledejte v hobby marketech, ale pouze u autorizovaných prodejců STIHL a VIKING s kvalitním poradenstvím a servisem. Autorizovaný prodejce garantuje svými odbornými znalostmi to, že každý uživatel dostane takové nářadí, které je pro něj a účel jeho využití optimální. Prodejce vám vždy předá stroj připravený k provozu a bude vás informovat o správné a bezpečné obsluze, případně vám poradí s nákupem dalších pomůcek, příslušenství a ochranných prostředků.