Stále si nejste jistí, jak na sekání trávníku? Pojďme s tím něco udělat. Poradíme, jak ho správně udržovat, pomůžeme s výběrem správného vybavení a podělíme se o tipy, jak zacházet s posečenou trávou.

Bez správného vybavení to nepůjde

Kvalitní sekačka s ostrými noži je pro střih trávníku nezbytná. Na trhu existují různé typy, například sekačky s pojezdem, robotické, strunové, rotační, benzinové nebo elektrické. Při výběru jsou rozhodující rozměry plochy a povaha terénu, a proto vám jednoznačně neřekneme, která z nich bude tou nejvhodnější. Co vám můžeme doporučit, je výběr sekačky s nastavitelnou výškou sečení.

Kromě sekačky budete potřebovat vyžínač okrajů trávníku nebo obrubník, který oddělí záhony od trávníku a chodníku. U větší plochy vám může ušetřit čas sběrný koš na trávu nebo sáčkový nástavec, který posekanou trávu sbírá během sekání. V neposlední řadě se vám budou pro odstranění posečené trávy hodit hrábě.

Určení ideální výšky sečení

Výška sečení označuje, jak vysoko nebo nízko byste měli nastavit nože sekačky. Jedná se o velmi důležitý faktor. Příliš krátké sekání trávy může vést k jejímu namáhání a poškození, zatímco v opačném případě bude váš trávník vypadat zanedbaně.

Ideální výška sečení se liší v závislosti na typu trávníku. Trávy chladného ročního období, jako je kentucká modrá tráva a kostřava, sekejte ve výšce 6–7 cm. Naproti tomu trávy teplého ročního období, jako je bermuda a zoysia, prospívají, když se sekají o něco níže. Obecně však platí, že nejlepší je udržovat trávu ve výšce přibližně 4–5 cm.

Ohled berte i na aktuální stav vašeho trávníku. Pokud je poškozený, dočasně výšku sečení zvyšte. Tím se trávník lépe zotaví.

Kdy sekat trávu?

Když vyjdete za teplého letního rána ven na zahradu, vzduch se naplní vůní čerstvě posečené trávy a připomene vám, že je čas na úpravu zahrady. Jak ale poznáte, kdy je na sekání trávy ta správná chvíle?

V úvahu vezměte aktuální výšku trávy. Pokud je příliš vysoká a začíná vypadat přerostle, pak je určitě čas na sekání. Na druhou stranu, pokud je tráva stále relativně krátká a udržuje si úhledný vzhled, můžete se sečením ještě chvíli počkat.

V ideálním případě byste měli trávník sekat, když je tráva suchá. Mokrá tráva se seká hůře a může mít za následek nerovnoměrný střih. Navíc sekání mokré trávy může způsobit tvorbu chuchvalců, které sekačku ucpou. Proto je nejlepší počkat až na období sucha nebo brzké ráno, kdy se rosa odpaří.

Sledujte i rychlost růstu vašeho trávníku. Některé druhy trávy rostou rychleji než jiné, takže pokud máte rychle rostoucí odrůdu, možná budete muset sekat častěji.

Jak trávu sekat správně?

Začněte v přímých liniích a při každém sekání střídejte směr. Tím zabráníte tomu, aby se tráva nakláněla jedním směrem. Váš trávník tak bude mít úhledný a jednotný vzhled.

Další důležitou technikou je mírné překrývání jednotlivých přejezdů. Tím zajistíte, že nevynecháte žádný kousek trávy, a přispějete k rovnoměrnému a konzistentnímu střihu. Pomoci vám může i vytyčený pevný bod v dálce. Sekejte směrem k němu – využijte ho jako vodítko pro udržení rovné linie.

Co s posekanou trávou

Možná vás napadlo, že když posekanou trávu necháte na původním místě, bude po rozložení fungovat jako hnojivo. Ve skutečnosti tomu tak bohužel není. Ponechání posekané trávy na trávníku může způsobit více škody než užitku. V posekané trávě se může vytvořit vrstva plsti, tedy odumřelá část rostlin, která vzniká mezi zónou vegetace a povrchem zeminy. Plsť zabrání přístupu kyslíku a slunečního světla, což váš trávník velmi poškodí.

Nejjednodušší to budete mít s mulčovací sekačkou. Ta rozřeže trávu na menší kousky a poté je rozptýlí zpět na trávník. Malé odřezky se rychle rozloží a vrátí cenné živiny zpět do půdy. Pokud ji ovšem nemáte, můžete také použít nástavec na sběr trávy, který trávu sbírá během sekání. Jen nezapomeňte koš na trávu pravidelně vyprazdňovat, aby se příliš nezaplnil a sekačku neucpal.

I sekačka potřebuje péči

Pravidelně ji proto čistěte. Nejlépe po každém použití. Odřezky trávy se mohou hromadit na nožích, pod palubou i ve vzduchovém filtru. Sekačka tak bude nejen méně účinná, ale může se i ucpat.

Občas mrkněte i na hladinu oleje a podle potřeby jej vyměňte nebo doplňte. Pravidelně kontrolujte i vzduchový filtr, ten slouží ke správnému proudění vzduchu a stará se o to, aby se motor sekačky nepoškodil.

A samozřejmě nože. Podívejte se, zda nejsou opotřebené nebo poškozené. Tupé nebo poškozené nože mohou trávu trhat, což ji velmi poškodí. Podle potřeby proto nože nabruste. Pokud se vám bude zdát, že nabroušení nebude stačit, vyměňte je za nové.

A za pár týdnů zase

Sekání trávy se sice nevyhnete, ale vůni čerstvě posečeného trávníku se nic nevyrovná. Nezapomeňte si určit ideální výšku sečení a posekanou trávu ukliďte. A co je nejdůležitější – nezapomeňte na pravidelnou údržbu sekačky.