Jak připravit trávník na zimní měsíce?

Z trávníku kolem domu má každý z nás určitě radost, i když pravidelná údržba s křovinořezem nebo sekačkou patří mezi ty méně oblíbené činnosti. Trávník ale musí být do jisté míry připraven i na zimní období, protože právě tohle rozhodne do značné míry o jeho kondici v příštím roce. Takže jak na to?

S předzimní údržbou je nejvhodnější začít během října a dokončit ji ideálně během prvních listopadových dnů. Tehdy bychom měli také naposledy posekat trávník, protože klesající teplota a kratší den postupně umrtvují jeho růst a odkládají jej opět do jarních měsíců. Obecně – trávník posečeme, jestliže je venkovní teplota dlouhodobě nad sedmi stupni Celsia. A rozhodně nesečeme „nakrátko“ těsně před zimou, trávník by pak nebyl dostatečně ochráněn proti mrazu.

Nutné je provést i takzvanou vertikulaci trávníku, pomoci nám mohou například speciální hrábě. Je možné použít stroj, vertikulátor. Nicméně jeho cena je vyšší. Nabízí se nám však varianta zapůjčení v jedné z mnoha půjčoven stavebních a zahradních strojů. Zkrátka a dobře, jde o to vyčistit trávník, aby mohl „dýchat“ a netvořili se zbytečně přes zimu plísně. Vertikulace, potažmo i provzdušnění, jsou důležité i proto, aby trojkombinace – voda, živiny, světlo – mohla s trávníkem ideálně spolupracovat. Proto bychom měli také z trávníku odstranit všechny kameny a obecně nežádoucí záležitosti.

Zapomínat nesmíme ani na minerální hnojivo, které rapidně snižuje možnost vymrznutí trávníku. Pokud máme na trávníku ještě před zimou poněkud lysá místa, je možné až do prvních listopadových dnů znovu dosévat.

Velmi důležité je i pravidelné shrabávání listí v případě, že máte na pozemku více listnatých stromů. Spadané listí brání přístupu vzduchu k trávníku, po krátké době se může dostat ke slovu i nepříjemná plíseň. V listech se snáze ukryjí parazité, kteří pak mohou trávník pohodlně ze zálohy napadnout. A pokud se podhoubí parazitů a chorob rozroste, dokáže poškodit třeba i menší stromky.