Bylinky mají všestranné využití a jsou s námi od nepaměti. Nejen že jídlu dodají šmrnc, ale jejich léčivé účinky nacházejí uplatnění i v moderní medicíně. A protože nejlepší jsou ty čerstvé, v dnešním článku se dočtete, jak na jejich pěstování v bytě či na balkoně.

Začněte s nenáročnými druhy

Pokud s pěstováním začínáte, doporučujeme vám několik nenáročných druhů:

  • Bazalka – vyžaduje každodenní zalévání a je to skvělý doplněk do mnoha italských jídel, omáček nebo salátů.
  • Máta – preferuje pravidelné zalévání a využijete ji do různých nápojů a dezertů nebo jako osvěžující dochucovadlo.
  • Majoránka – potřebuje teplo a propustnou zeminu. Můžete ji použít jako aromatickou přísadu do polévek nebo masa.
  • Meduňka – její listy mají osvěžující chuť a vůni, které využijete nejen při vaření, ale také jako ingredienci do různých nápojů.
  • Koriandr – daří se mu v teple a rovnoměrně vlhké půdě. Lístky koriandru mají unikátní chuť a vůni.
  • Rozmarýn – zásadně vyžaduje pěstování v místech s velkým přístupem světla.

Jedna z mála zahrad, která odolá mrazivému počasí, je ta za oknem. Je to ideální místo pro celoroční pěstování bylinek, které mají velkou výhodu v tom, že při správné péči rostou opravdu rychle.

Pěstování bylinek

Pěstování bylinek na balkoně – vybírejte podle světové strany

Ze základních bylin můžete vysadit prakticky jakoukoliv. Hodí se pažitka, majoránka, máta, oregano, tymián, šalvěj, rozmarýn i koriandr. Připravte se, že některé bylinky jsou na péči náročnější, jiné porostou téměř samy. Nezapomeňte své rostlinky umístit na závětrnou stranu balkonu a dobře je chraňte před poledním sluncem. Obezřetní buďte i v případě nízkých teplot. Klesne-li teplota pod 10 stupňů, přesuňte bylinky dovnitř.

Jednotlivé druhy vybírejte podle toho, kam je váš balkon či okno situované:

  • Severní strana balkonu je z hlediska pěstování náročnější, ale některé odolné druhy, jako je pažitka nebo kerblík, zde můžete vypěstovat.
  • Pokud je balkon orientovaný na jih, nadšené budou aromatické středozemní bylinky: bazalka, majoránka či oregano.
  • Pro rostlinky preferující polostín je zlatou střední cestou balkon orientovaný na východ či západ. Vypěstujete si zde mátu, stévii i meduňku.
Pěstování bylinek v domácím prostředí

Bylinky pěstované v domácím prostředí

Nejlepší místo pro pěstování bylinek v bytě je okno. Díky tomu jim zajistíte dostatek světla i vzduchu. Pozor si dejte v zimních měsících, pokud máte pod oknem radiátor, nad žhavým topením se bylinkám dařit nebude. Stejně tak buďte obezřetní, co se týče průvanu, který rostlinkám ublíží. Pro celoroční pěstování v interiéru se nejlépe hodí bylinky vyžadující nižší teploty a polostín, jako jsou třeba řeřicha, máta, meduňka nebo pažitka.

Péče o bylinky

  1. Pěstování ze semínek je skutečně náročné. Pokud s pěstováním bylinek začínáte, doporučujeme předpěstované sazeničky ze zahradnictví.
  2. Vyberte si správnou nádobu a substrát. Nezapomeňte, že rostlinkám je zapotřebí poskytnout dostatečný prostor. Ideálním řešením jsou květináče či truhlíky s odtokovým otvorem. Použijte substrát určený speciálně pro pěstování bylinek.
  3. Na dno nádoby udělejte drenážní vrstvu z hrubého písku, kamínků nebo keramických střepů, abyste zabránili zamokření kořenů. Poté nasypte do nádoby substrát, umístěte sazeničku a zeminu kolem sazeničky lehce přimáčkněte.
  4. Doporučujeme zalévat bylinky častěji, zato s menšími dávkami vody. Tím zabráníte vysušení substrátu i jeho přemokření. Pravidelně odstraňujte suché listy a vrcholky rostliny.

Dodržujte tyto základní kroky a věřte, že se dočkáte bohaté úrody.