Léto pomalu končí, a tak přichází čas připravit venkovní bazén na zimu. Praskliny, netěsnosti, růst řas, usazování nečistot… To vše může způsobit škody, které vás mohou vyjít na nemalé peníze. Díky správnému zazimování jim však zabráníte.

Bazén důkladně zkontrolujte

Nejprve zkontrolujte vyváženost vody v bazénu. Hodnoty pH, alkality, tvrdosti vápníku a chloru by měly být v doporučeném rozmezí:

  • pH: 7,0–7,4,
  • alkalita: 80–120 ppm,
  • chlor: 0,3–0,6 mg/l
  • tvrdost vody: ne vyšší než 18 °N

Vysoké nebo nízké hladiny mohou poškodit povrch bazénu a jeho vybavení, buďte proto při kontrole pečliví. Jestliže naměříte vysoké či naopak nízké hodnoty, sáhněte po speciálních přípravcích – produkty na změkčení vody, chlorové tablety, přípravky na zvýšení či snížení pH v podobě granulátu nebo roztok proti tvorbě a usazování řas.

Bazén v zimních měsících se schůdkami.
Bézen je před zimou zapotřebí vyčistit a zakrýt plachtou.

Dále přichází na řadu konstrukce. Hledejte praskliny, netěsnosti nebo známky opotřebení. Pokud nějaké objevíte, pusťte se do opravy. Menší trhliny opravíte pomocí záplaty s lepidlem. Kontrolou by mělo projít i samotné vybavení bazénu. Ujistěte se, že čerpadlo, filtr i ohřívač fungují správně. 

Na řadu přichází čištění

Po zkontrolování chemie je zapotřebí bazén důkladně vyčistit. Ze všeho nejdřív vysajte dno, abyste odstranili veškeré nečistoty. Nebojte se čištění několikrát zopakovat, abyste měli jistotu, že jste zachytili opravdu všechno. Vydrhněte boky bazénu, kdy vám práci usnadní bazénový kartáč. Zvláštní pozornost věnujte místům s viditelnými skvrnami nebo nárůstem řas. 

Nyní přichází na řadu bazénová filtrace. Postup čištění se liší v závislosti na typu filtru, který vlastníte. Řiďte se proto pokyny výrobce. 

Nakonec nezapomeňte na skimmer neboli hladinový sběrač nečistot a výstupy zpětné vody. Na tyto oblasti se velmi často zapomíná, přitom také potřebují pořádně vyčistit. K jejich propláchnutí neváhejte použít hadici.

Ideální hladina vody v zimních měsících 

Pokud je bazén plný a voda zamrzne, může dojít k vážnému poškození stěn bazénu a celého systému. Nezapomeňte proto hladinu vody snížit. Jako osvědčené pravidlo se uvádí snížení hladiny vody pod ústí skimmeru. Čeho se určitě vyvarujte – nikdy bazén nevypouštějte úplně, abyste se vyhnuli poškození konstrukce, nebo dokonce nadzvednutí bazénu ze země. 

Ke snížení hladiny vody můžete použít filtrační systém bazénu nebo ponorné čerpadlo. Nezapomeňte tento proces sledovat, aby hladina vody nebyla naopak příliš nízká.

Chraňte vodovodní systém bazénu 

Ujistěte se, že veškerá voda je z vodovodního systému pryč a skimmery nejsou ucpané. Při tomto kroku buďte opravu pečliví. I malé množství vody může zamrznout a způsobit značné škody. Pokud potřebujete vodu dostat ven, použijte dílenský vysavač. Po vyschnutí nezapomeňte otvory utěsnit pomocí zimních zátek.

Bazén v zimním období se schodkami
Z bazénu vyndejte schodky nebo je pečlivě zakryjte.

Na řadu přichází i nemrznoucí směs, která by měla být opravdu kvalitní, netoxická a určená výhradně pro bazény. Přidejte doporučené množství do bazénového potrubí a nakonec se postarejte o samotné vybavení bazénu. Vypusťte vodu z ohřívače, filtru a čerpadel. Pro ochranu ohřívače bazénu před nečekaným zamrznutím zvažte zakoupení krytu. Investice je to skutečně nízká a věřte, že se vám vyplatí. 

Instalace krytu bazénu na zimu

Ze všeho nejdřív potřebujete znát rozměry bazénu. Může se zdát, že je to samozřejmost, ale i při malé odchylce vám nezbyde nic jiného, než se zase vrátit do obchodu a koupit správně padnoucí plachtu. Ušetřete si čas a všechno si předem důkladně poměřte. Těsné uchycení je jistota, že se dovnitř nedostanou nečistoty a kryt bude zajištěný i proti větru.

Bazén na podzim zakrytý plachtou na zimu
Plachtu je nutné dobře připevnit.

Plachta bazénu by měla zakrývat celou plochu. Po obvodu ji následně zajistěte pomocí vaků na vodu nebo závaží. Cihly ani ostré předměty nepoužívejte. Můžete si tak plachtu poškodit. 

A co s dešťovou vodou nebo sněhem? Malé množství nijak neuškodí, naopak plachtu zatíží. Příliš velké množství ovšem může způsobit prohýbání. Větší množství sněhu či jiné nečistoty vždy odkliďte. Zabráníte tak propadání. Jednou za měsíc je vhodné zkontrolovat také vodu a hodnoty pH.

Zazimování příslušenství a vybavení

I příslušenství k bazénu je zapotřebí řádně zazimovat. Jak jsme zmínili výše, zařízení by mělo být odpojené a bez vody. Dále vyčistěte a vysušte všechny bazénové hračky, plováky a uložte je na suché místo. Stejně tak vyjměte i žebřík nebo schody. Pokud to není možné, dobře je zakryjte.

Přichází jaro – je na čase bazén připravit na koupací sezonu

S příchodem jara přichází i těšení na léto. Koupací sezoně předchází i příprava bazénu. Nejprve odstraňte kryt a důkladně jej vyčistěte. Možná budete překvapeni, kolik nečistot se zde během zimních měsíců nahromadilo. Znovu sestavte bazénové vybavení, jako je filtr, ohřívač a čerpadlo. Při této příležitosti zkontrolujte, zda je všechno bez známek poškození. Vadné díly bez odkládání vyměňte.

Jakmile máte hotovo, je čas bazén znovu napustit. Pečlivě sledujte hladinu vody, měla by být přibližně v polovině otvoru skimmeru. Pusťte čerpadlo a nechte vodu minimálně 24 hodin cirkulovat.

Bazén a podzimní listí
I během zimy se v bazénu mohou usadit nečistoty.

Pravidelná údržba bazénu se vám vyplatí

Zamrzlá voda se rozpíná, a to vede ke vzniku prasklin, netěsností i dalších problémů, jejichž oprava může být skutečně nákladná. Zazimování bazénu se může zdát náročné, ale věřte, že se vám minimálně třikrát vyplatí.