Vánoce jsou časem radosti, kouzelné atmosféry a dodržování tradic. Jedním z nejdůležitějších symbolů těchto svátků je vánoční stromeček, který se každoročně stává středobodem slavnostního dekoru. Zeleným větvím, zářivým světýlkům a barevným ozdobám se nic nevyrovná. 

Ale než začneme s dekorováním, musíme stromeček řádně upevnit. A právě zde se otevírá prostor pro kreativitu a řemeslnou zručnost – výroba vlastního stojanu na vánoční stromek může začít.

Co si k výrobě stojanu připravit

  • 4 dřevěné hranoly o tloušťce zhruba 5 cm, šířce cca 10 cm a délce 60 cm,
  • 4 dřevěné hranoly o tloušťce zhruba 5 cm, šířce cca 10 cm a délce 40 cm,
  • 16 dostatečně dlouhých vrutů do dřeva (minimálně 10 cm), 
  • 8 ok s vrutem dlouhým min. 10 cm,
  • imbusový klíč, 
  • vrtačku.

Postavení základny je snadné

Ze čtyř 60centimetrových dřevěných hranolů vytvořte čtverec, a to tak, že šířka dřevěného kusu bude v tomto případě výška základny. Délka vnější strany vzniklé základny bude 65 cm, vnitřní strany budou mít 55 cm. Na výšku bude základna dosahovat 10 cm. 

Místo kolem stojanu můžete ozdobit také dekoracemi.

Hranoly k sobě v rozích připevněte vždy dvěma vruty, celkově jich tedy použijete osm. 

Základnu byste mohli stlouct dohromady pomocí hřebíků, pro vyšší pevnost spojů však doporučujeme vruty.

Příprava horní části stojanu vyžaduje přesnost

Pro horní část stojanu použijete zbývající čtyři hranoly s délkou 40 cm, na nichž si nejprve označíte a předvrtáte spoje. 

Udělejte tři značky na každém hranolu.

  • Jedna značka (1) by měla být délka zamýšleného otvoru od konce hranolu, v našem případě tedy 15 cm.
  • Druhou značku (2) udělejte přesně v polovině mezi značkou 1 a koncem hranolu (v našem případě 7,5 cm od kraje i od značky 1).
  • Poslední značka (3) bude v místě délky zamýšleného otvoru plus 2,5 cm (v našem případě tedy 17,5 cm od konce hranolu).

Teď částečně zavrtejte dva vruty do nejvzdálenější značky, tedy do značky 3, a připravte si také dva otvory pro oka s vrutem, která budou držet váš strom na místě. Ty přijdou přímo na značku 2.

Sestavte celou horní část

Dřevěné hranoly je potřeba sestavit a spojit kolmo k sobě. Okraj hranolu zarovnejte s prostřední značkou (1) na dalším kusu, značka s předvrtanými vruty (3) by tedy měla vycházet do poloviny tloušťky hranolu. Dokončete zašroubování vrutů skrz oba hranoly, které spojujete k sobě. 

Vzniknout by vám měl jakýsi větrník se čtvercovým otvorem uprostřed. Tento otvor poslouží k usazení kmene, po stranách tohoto vzniklého čtverce by tedy měly být části s předvrtanými otvory pro oka (2).

Stojan na vánoční stromeček můžete dozdobit i rohožkou s vánočním motivem.

Spojení horní části a základny musí být pevné

Nastal čas sestavit základnu a vršek stojanu. Umístěte horní část stojanu (větrník) na základnu a zarovnejte ji tak, aby otvor na horním dílu byl přesně ve středu základny. Vychází to tak, že střed každého ramena větrníku bude 22,5 cm od jednoho rohu základny a 42,5 cm od druhého.

Pomocí vrutů spojte horní část stojanu se základnou, a to šikmo dolů skrz rameno větrníku do horní hrany základny. Vruty umístěte z obou stran každého ramene.

Jak do stojanu upevnit kmen stromku

Do předvrtaných otvorů ve středu stojanu částečně zasuňte oka s vrutem, usnadní to jejich pozdější vnoření do kmene. Pokud stromek už máte, usaďte ho do otvoru a oka dotáhněte. Musí se dostatečně zašroubovat i do kmene stromu

V této fázi budete potřebovat doslova pomocnou ruku, která bude držet stromek rovně, než upevníte všechna oka.

Nejjednodušší způsob, jak zašroubovat oka s vruty, je vložit imbusový klíč na konec vrtačky, jeho zahnutý konec zaháknout do oka a spuštěním vrtačky vrut postupně dotáhnout.

Nakonec ověřte, že stojan je opravdu pevný. Se stromkem pořádně zatřeste, abyste zjistili, zda drží na svém místě. Pokud se viklá, utáhněte oka. 

Na závěr přichází na řadu kreativní část

Jakmile máte stojan sestavený, je čas na poslední úpravy. Pokud preferujete rustikální vzhled, natřete dřevo tmavým odstínem. A pokud byste raději něco moderního, zkuste výraznou a lesklou barvu, kterou jistě podtrhnete vaši vánoční výzdobu. 

Kolem základny můžete obmotat světýlka nebo stuhu. Přispěje to k celkovému vzhledu a přitáhne více pozornosti k vašemu krásně ozdobenému stromku.

S chutí do dalších předvánočních činností

Výroba vlastního stojanu na vánoční stromeček má něco do sebe. Je to příležitost vyjádřit kreativitu a vdechnout domovu osobitý charakter. A protože už máte hotovo, můžete se vrhnout na další vánoční aktivity, aby všechno bylo na Štědrý den připraveno.