Právě jste se přestěhovali do nového domu a začínáte plánovat a organizovat. Do obýváku se určitě hodí ty zelené záclony, do koupelny bude potřeba navrtat novou poličku… Ale co strohé bílé zdi? Ty si přímo říkají o barevný nádech, tak jim ho pojďme dopřát.

Vyberte si tu pravou barvu 

Promyslete, jakou atmosféru chcete v místnosti vytvořit. Modrá a zelená jsou velmi uklidňující, ale mohou působit chladně. Útulně se budete cítit v místnosti, kterou vymalujete do červené, oranžové nebo žluté.

V úvahu vezměte i osvětlení místnosti. Zdroj světla může barvu nátěru ovlivnit. Než barvu zakoupíte, vezměte s sebou domů vzorník barev a pozorujte, jak odstíny v různých denních dobách vypadají.

Vzorník barev vám může ušetřit starosti při rozhodování.
Vzorník barev vám může ušetřit starosti při rozhodování.

Stejně důležitou roli hraje při výběru i velikost místnosti a barva nábytku. Světlé varianty dodají menší místnosti pocit prostornosti, zatímco tmavé odstíny zase hloubku. Výmalbu slaďte i s ohledem na nábytek. Tak, aby všechno krásně sedělo.

Než se pustíte do malování

Všechno si nachystejte. Práce vám půjde snadněji, když nebudete muset odbíhat pro chybějící nářadí a materiál. Co si připravit?

  • Barvu – množství samozřejmě závisí na velikosti místnosti a počtu nátěrů. Nejlepší je mírně ji nadhodnotit, aby vám nedošla uprostřed práce. Nezapomeňte na základní a penetrační nátěr.
  • Kvalitní štětce a válečky – protože bez nich by to nešlo. Štětce jsou ideální pro malování kolem okrajů a válečky pro pokrytí velkých ploch. Vyzkoušejte i teleskopickou prodlužovací tyč, se kterou dosáhnete na vysoké stěny i stropy.
  • Stabilní žebřík – abyste se při práci nezranili.

Může se vám hodit i výlevka na barvu, hadry, noviny či fólie na zakrytí podlahy a nábytku a samozřejmě i malířská páska, kterou zakryjete hrany a obložení. Nakonec budete potřebovat i čisticí prostředky.

Bez stabilního žebříku se do práce nepouštějte.
Bez stabilního žebříku se do práce nepouštějte.

Připravte místnost k výmalbě

Ihned po přípravě všech nezbytností přichází na řadu vyklízení místnosti. Jestliže není ve vašich silách všechno vystěhovat, pokuste se nábytek umístit do středu místnosti a zakryjte ho malířskou fólií. Nezapomeňte kraje připevnit i páskou.

V místnosti by rozhodně neměly zůstat závěsy, kryty zásuvek ani věci položené na okenních parapetech. Všechno ukliďte a menší kousky uložte do sáčku na zip. Budete tak mít jistotu, že nic neztratíte.

Okolo rámů dveří, oken a podlahových lišt nezapomeňte na malířskou pásku. I když budete opatrní, může se stát, že barva zavítá i na tato místa. A budete mít mnohem více práce s odstraněním.

Nyní je čas připravit stěny. Odstraňte veškerý prach nebo špínu. Pokud jsou na stěnách díry nebo praskliny, vyplňte je spárovací hmotou a po zaschnutí uhlaďte. Nakonec zakryjte podlahu, abyste ji ochránili před cákanci barvy a rozlitím. Dobře poslouží staré noviny, hadry nebo malířská fólie.

Jak na správné nanášení základního nátěru

Po důkladné přípravě místnosti je čas na základní nátěr. Díky tomu barva správně přilne a bude vypadat dobře. 

Penetraci začněte nanášet štětcem na rohy a válečkem na větší plochy. Štětec ponořte asi do dvou třetin základního nátěru a přebytečnou vrstvu vyklepejte. Zaměřte se na rohy místnosti a dbejte na to, aby byl pokryt každý centimetr. Při válečkování zatěžujte váleček rovnoměrně a nanášejte základní nátěr ve tvaru písmene „W“.

Malířskou barvu nechte důkladně zaschnout. Stejně tak i základní nátěr a penetraci.
Malířskou barvu nechte důkladně zaschnout. Stejně tak i základní nátěr a penetraci.

Než se pustíte do malování, musí základní nátěr zcela zaschnout. Počítejte s tím, že to nějakou tu hodinku zabere. Tento proces neuspěchejte. Důkladně zaschlý základní nátěr poskytuje pevný základ pro přilnutí barvy a zajišťuje hladký a dlouhotrvající povrch.

Techniky malování a jak na to

Začněte důkladným promícháním barvy a malou část nalijte do zásobníku na váleček. Nepřehánějte to, stačí opravdu málo. Stěny začněte malovat od podlahy ke stropu. Jakmile natřete určitou část, nevracejte se k ní, dokud nezaschne. Zabráníte tak vzniku nerovnoměrných textur.

Jakékoliv obložení, jako jsou soklové lišty a zárubně, je potřeba dobře zakrýt páskou. Použijte kvalitní malířskou pásku, abyste ochránili místa, která nechcete barvou zašpinit. Dobře ji přitiskněte, aby barva neprosakovala pod okraje. Zeď kolem okrajů natírejte šikmým štětcem. Budete tak mít jistotu, že zbytečně nepřetáhnete.

Úklid po malování

Jakmile máte hotovo, je čas na úklid. Odstraňte malířskou pásku a dělejte to pomalu, abyste omylem nestrhli i kus zdiva s barvou. Všechny použité hadry, noviny či fólii z místnosti odneste a nevyužitou barvu ekologicky zlikvidujte. 

Štětce a válečky opláchněte pod teplou vodou a prsty z nich vyčistěte barvu. Jakmile je všechna barva venku, nechte vaše pomocníky uschnout. Válečky by se naopak měly po každém použití vyměnit.

A je vymalováno

Místnosti vypadají rázem úplně jinak a možná jste při přemísťování nábytku i přeorganizovali své věci. V každém případě nezapomeňte, že kvalitní malířská práce spočívá v detailech a klíčem k úspěchu je trpělivost. A proto nespěchejte.