Venkovní kuchyně pod pergolou tvoří příjemný prostor pro vaření, grilování a relaxaci. Pokud uvažujete o vybudování této stylové zahrady, pečlivě zvažte několik aspektů.

Místo pro kuchyni je klíčové. Pokud máte k dispozici minimálně 12 metrů čtverečních, můžete začít plánovat, jak kuchyni vybavit a co všechno bude obsahovat. V ideálním případě by měla být kuchyně dobře situována, aby byla přístupná a umístěna do středu dění – např. poblíž terasy či bazénu nebo může být přistavena k domu. Důležité je také zvážit soukromí a orientaci k světovým stranám. Pro nejlepší osvětlení doporučujeme orientaci směrem na jih.

Jak si zařídit venkovní kuchyni?

Kromě umístění zvažte i další prvky, které by mohly k vaší venkovní kuchyni patřit. Pergola může poskytnout stín, ochranu před nepříznivým počasím a dodat kuchyni styl. Dále promyslete, zda si pořídit venkovní sporák, dřez, ledničku, nebo dokonce troubu a mikrovlnku. Pokud rádi grilujete, nezapomeňte na kvalitní gril a dostatek prostoru pro přípravu pokrmů.

Jak správně navrhnout venkovní kuchyni?

Kromě funkčního uspořádání a vybavení se můžete zabývat i designem. Důležité je vybrat vhodné materiály, které budou odolné vůči povětrnostním podmínkám a zároveň budou ladit s celkovým vzhledem vaší zahrady. Můžete zvolit dřevěný, kovový nebo kamenný povrch, který bude odpovídat vašim představám a stylu.

Vybavení letní kuchyně

Vybavení letní kuchyně je jedním z nejdůležitějších prvků, který zajistí, že se budete moci v letních měsících bavit a stravovat se venku s rodinou a přáteli. Pokud plánujete stavbu nové kuchyně, měli byste zvážit následující prvky.

Vybavení pro grilování a zahradní posezení

Grilování je oblíbenou aktivitou mnoha lidí, zejména v letních měsících. Pokud se na něj chystáte, určitě byste měli mít po ruce základní vybavení: gril, stůl a židle. Nicméně existují také další vychytávky, které mohou tuto činnost ještě více zpříjemnit.

Otevřené ohniště

Otevřené ohniště je ideální pro grilování všeho druhu. Nejčastěji se na něm připravují hovězí nebo vepřové maso, které patří ke skvělému zdroji bílkovin. V posledních letech jsou také velmi populární brambory a grilovaná zelenina, především cukety, rajčata a papriky.

Udírna

Pokud máte rádi maso, určitě by vám neměla chybět udírna. Ta vám umožní připravit takové delikatesy, jako je maso pečené a zároveň uzené. Udírna se nejčastěji napojuje na sporák, ale existují i samostatné varianty.

Pec na chléb a pizzu

Krásně vypečený chléb nebo pizza je neodolatelná lahůdka, kterou si můžete připravit přímo ve své zahradě. Pec na chléb a pizzu vám umožní připravit pečivo přesně podle vašeho gusta.

Lednice

Pokud se vám nechce stále běhat pro pivo, víno a další chlazené nápoje, může být lednice ideálním řešením. Umožní vám mít všechny nápoje po ruce a navíc se bude hodit i na uchovávání potravin.

Zastřešení

Pokud se rozhodnete pro zastřešení, můžete si užít venkovní posezení i za nepříznivého počasí. Zajímavým řešením jsou pergoly se stahovací střechou, které vám umožní přizpůsobit se aktuálním klimatickým podmínkám.

Jak postavit zahradní kuchyni: různé konstrukce a jejich výhody

Při stavbě zahradní kuchyně se můžete rozhodovat mezi třemi základními typy konstrukce: zděnou, kamennou a dřevěnou. Každá z těchto konstrukcí má své výhody a nevýhody.

Zděná konstrukce zahradní kuchyně

Zděná konstrukce je nejčastější volbou díky své nenáročnosti a trvanlivosti. Může vám poskytnout dostatek úložného prostoru, aby se do ní vešlo všechno, co potřebujete pro dokonalou zahradní party. Zděná konstrukce navíc dodá vaší zahradě luxusní vzhled.

Kamenná konstrukce zahradní kuchyně

Pokud máte rádi rustikální styl, kamenná konstrukce zahradní kuchyně by mohla být pro vás tou správnou volbou. Kamenná konstrukce působí velmi přírodně a dodá vaší zahradě jedinečný vzhled. Může být vyrobená z přírodního nebo z umělého kamene.

Dřevěná konstrukce zahradní kuchyně

Pokud se rozhodnete pro dřevěnou konstrukci, nezapomeňte na její povrchovou úpravu, která ovlivní její životnost. Dřevěná zahradní kuchyně může být vyrobena z mnoha druhů dřeva, například z modřínu, borovice nebo dubu.

Stavební povolení pro zahradní kuchyni

Ptáte se, jestli je pro stavbu zahradní kuchyně nutné stavební povolení? Odpověď závisí na velikosti vaší zahradní kuchyně. Pokud se vejdete do půdorysu 25 metrů čtverečních, stavební povolení nepotřebujete.