Zimní zahrada je skvělým řešením, jak rozšířit obytný prostor. Pokud si i vy chcete takovou zahradu pořídit, už dále nečekejte. Zamyslete se, kde ji chcete umístit, jak by měla vypadat a pojďme na to! 

Plánujeme stavbu zimní zahrady

Před stavbou se zamyslete nad umístěním a velikostí zimní zahrady. Ověřte si, jak je to se stavebními předpisy a nařízeními, abyste splnili všechny požadavky a vyhnuli se zbytečným problémům. 

Na řadu přichází plánování. Bez něj by to nešlo. Budete se muset rozhodnout, jak velká by vaše zimní zahrada měla být a jaké je nejlepší místo pro její stavbu. Zvažte, kam bude dopadat nejvíce slunečního světla. Promyslete výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, abyste pro svůj projekt vybrali to nejlepší. 

Stavba zimní zahrady je obohacující zkušenost, ale ze všeho nejdřív musíte pochopit základy a všechno si řádně připravit. Tento projekt je totiž náročnější, ale věříme, že s výsledkem budete spokojeni.

Vybíráme správné místo a materiál

Vyberte místo, na které dopadá dostatek slunečního světla. Na druhou stranu by nemělo být příliš vystaveno větru a dešti. Dále si rozmyslete, jaký typ konstrukčního materiálu chcete použít. Mezi oblíbené možnosti patří dřevo, hliník a PVC. Ohled berte na podnebí a podle toho vybírejte i izolaci. Pokud jde o základy, přichází na řadu důležité rozhodnutí – chcete základy trvalé, nebo dočasné? Pokud zimní zahradu stavíte svépomocí, jistě postačí dočasné.

Jak bude vaše zimní zahrada vypadat?

Začněte tím, že si vyměříte plochu, na které plánujete zimní zahradu postavit. Budete ji chtít do tvaru čtverce, obdélníku, nebo kruhu? Zatímco na čtvercovou nebo obdélníkovou variantu spotřebujete méně materiálu a její stavba je snazší, kulaté konstrukce jsou bezesporu atraktivnější. Důležité je také promyslet, jak plánujete prostor využívat: bude to další obytný prostor, nebo jen místo k odpočinku?

Pokud jde o podlahu, je nejlepší použít materiály, které jsou odolné a snadno se čistí. Oblíbenou volbou jsou dlaždice, ale můžete se rozhodnout také pro dřevěnou nebo laminátovou podlahu. Stěny by měly být světlé a vzdušné, proto zvažte použití skleněných nebo polykarbonátových desek, které dovnitř vpustí dostatek přirozeného světla. Na střechu budete potřebovat materiál, který dobře chrání před povětrnostními vlivy, například sklo nebo polykarbonát.

Nepodceňte základy a stěny zimní zahrady

Bezpečné položení základů a stěn zimní zahrady je pro zajištění statiky zásadní. Čeká vás hloubení výkopu, který následně musíte vyplnit betonem a vytvořit rovný povrch. Dále přichází na řadu výstavba stěn.

V závislosti na velikosti a tvaru zimní zahrady budete muset postavit rám ze dřeva nebo oceli. Pokud je vaše zimní zahrada vyrobena ze skla, ujistěte se, že rám je dostatečně pevný a bezpečný, aby všechno drželo pohromadě. Pevnost stěn podpoříte i upevněním rámu pomocí pozinkovaných hřebíků a šroubů. Nezapomeňte na izolaci stěn, abyste objekt ochránili před vlhkostí. Skvělou volbou jsou izolační materiály, jako je sklolaminát, celulóza a pěna. Nakonec stěny zakryjte panely nebo obkladem.

Jak na instalaci oken a dveří

Jakmile máte základy a stěny na místě, je čas nainstalovat okna a dveře. Při montáži se ujistěte, že jsou v rovině a kolmo. Pravděpodobně budete muset použít pilu k řezání a ořezávání rámů, aby správně pasovaly. Jakmile budete mít rámy na místě, zajistěte je pomocí šroubů a hřebíků. 

Pokud instalujete posuvné dveře, budete muset ke stěně nebo podlaze připevnit kolejnici a vodicí lištu dveří. Umístěte dveře do kolejnice a zajistěte je šrouby. Ujistěte se, že se dveře správně otevírají, zavírají a řádně těsní.

Při instalaci oken použijte k vyplnění případných mezer mezi rámem a stěnou těsnicí pistoli. To pomůže zabránit průvanu a vlhkosti. Nakonec nainstalujte zámky oken, čímž zabráníte jejich otevření zvenčí.

Dokončujeme střešní krytinu a opláštění

Pro začátek si musíte změřit střešní prostor, abyste určili velikost a tvar střechy. Poté budete muset nakoupit potřebné materiály, jako jsou střešní plechy, dřevěné latě a izolace. Následně můžete začít připevňovat střešní plechy k dřevěným latím a přidat izolaci. Na řadu přichází obložení. Obklad je třeba změřit a nařezat na míru a poté bezpečně připevnit ke stěnám zimní zahrady.

Zimní zahrada a za okny sníh

Jak zimní zahradu zútulnit a pečovat o ni

Přidejte nábytek, rostliny a dekorace, aby prostor vypadal lákavě. Nábytek umístěte tak, abyste využili přirozené světlo a nebránili výhledu do zahrady. Nainstalujte venkovní osvětlení, aby byl prostor použitelný i po setmění. 

Samozřejmě vás čeká i pravidelná údržba. Pravidelně kontrolujte, zda není střecha poškozená. Uvolněné nebo poškozené části ihned opravte. Okna čistěte zvenku i zevnitř, abyste zajistili maximální světlo a viditelnost. Těsnění kolem oken a dveří by mělo být neporušené. V opačném případě jej vyměňte. 

Zkontrolujte těsnění kolem střechy a stěn, zda v něm nejsou trhliny a mezery. Nezapomeňte ani na okapy, které by neměly být nečistot a popadaného listí. 

Jaké problémy můžou nastat a jak je jednoduše vyřešíte

Přestože je zimní zahrada krásným doplňkem každého domu, tu a tam se mohou objevit běžné problémy. Pokud máte potíže se zatékáním, zkontrolujte, že těsnění střechy není popraskané. Spoje by měly být těsné a bez mezer. 

Jestliže se potýkáte s kolísovou teplotou, zkontrolujte izolaci stěn a stropu. Možná budete muset přidat další. V případě potíží s kondenzací může být na vině ventilační systém. Ujistěte se, že funguje správně a že v něm cirkuluje dostatek vzduchu. Pozor si dejte i na škůdce. Ujistěte se, že jste utěsnili všechna možná místa vstupu a zajistili, aby ve stěnách nebyly žádné mezery nebo trhliny. Možná budete muset také nainstalovat pasti nebo použít repelent, abyste škůdce odradili.

Užijte si okamžiky ve své zimní zahradě

Zimní zahrady jsou bezpochyby fascinující a zároveň užitečné. Nabízejí řadu výhod a možností pro různé účely. Od relaxace a odpočinku přes zahradničení až po zvýšení energetické účinnosti budov – zimní zahrady mají zkrátka co nabídnout.