Určitě jste se s ním již setkali. Krupičkovitý nános na koupelnových armaturách – nejen, že na pohled nevypadá dobře, ale zařízení znehodnocuje. Zbavte se proto vodního kamene a eliminujte jeho další usazování.

Proč vodní kámen vzniká

Hlavním viníkem je tvrdá voda. Zanechává po sobě křídově bílé usazeniny na hrncích, nádobí i vodovodních bateriích. Může za to vysoké množství minerálů, jako je vápník a hořčík. Minerály při odpařování vody zůstávají a postupně tvrdou. Časem se změní právě ve vodní kámen. A aby toho nebylo málo, tento proces probíhá daleko rychleji tam, kde používáte horkou vodu, protože teplo urychluje proces odpařování.

Jak jsme již zmínili, vodní kámen není jen estetickým problémem. Pokud se nekontroluje, může snížit účinnost vodovodního potrubí i spotřebičů, což vede ke zvýšení účtů za energie a nákladným opravám.

Jak rozpoznat vodní kámen v koupelně

Vodní kámen se často objevuje jako křídově bílý povlak na koupelnovém vybavení, zejména v okolí kohoutků a sprchových hlavic. Při kontrole koupelny proto věnujte zvláštní pozornost místům, která často přicházejí do styku s vodou.

Pokud si všimnete matné nebo drsné struktury chromových povrchů, je to jasný indikátor přítomnosti vodního kamene. Stejně tak pokud se na sprchových dveřích nebo dlaždicích po čištění objeví šmouhy nebo skvrny. Nezapomeňte zkontrolovat i méně nápadná místa, jako je vnitřek nádržky toalety nebo spodní strana kohoutků. I tam se může usazovat.

V závažných případech můžete dokonce zjistit, že vodní kámen brání průtoku vody. Včasné rozpoznání je proto zásadní. Odstranění je pak daleko rychlejší a snazší.

Preventivní opatření

I když je boj s existujícím vodním kamenem nutný, stejně důležité je zabránit jeho opakovanému výskytu v koupelně. K prevenci přispějí investice do změkčovačů vody, pravidelné čištění problematických míst a kontrola teploty vody.

Změkčovače vody jako dlouhodobé řešení

Změkčovače vody jsou investicí, která se vám skutečně vyplatí. Na trhu existují přístroje i prostředky, ale v souvislosti s tímto článkem máme samozřejmě na mysli první variantu, kterou lze využít i pro pitnou vodu.

Přístroj se instaluje do vodovodního systému a funguje tak, že tvrdé minerály obmění za měkčí. Díky tomu zabráníte usazování vodního kamene od samého počátku. Nenechte se odradit počátečními náklady. Zkrátíte si čas při čištění, snížíte náklady za čisticí prostředky a měkká voda navíc prodlužuje životnost spotřebičů a vodovodních zařízení.

I vaše koupelna si zaslouží péči

Kromě investice do změkčovače vody je další účinnou strategií pravidelné čištění. Pečlivě čistěte povrchy v koupelně. Zejména ty, které jsou často v kontaktu s vodou. Alespoň jednou týdně. Přichystejte si směs octa a vody, roztokem otřete zařízení, nechte pár minut působit a opláchněte.

Sprchová hlavice v koupelně
Vyčistěte od vodního kamene sprchovou hlavici.

Je také důležité, abyste povrchy po použití řádně osušili. Vodní kámen vzniká z usazenin tvrdé vody, které zůstávají po odpařování vody – vysušením povrchů tomu zabráníte.

Snižte teplotu vody a myslete na úspory

O tom, že horká voda podporuje vznik vodního kamene, jsme již psali. A protože většina ohřívačů vody má nastavitelnou teplotu, zkuste ji snížit. Obecně se doporučuje nepřekračovat teplotu 50 °C. Na druhou stranu třeba u rychlovarné konvice to tak snadno nepůjde, což nás opět vrací k výhodám změkčovačů vody.

Důležitou roli hraje i snížení spotřeby vody. Kratším sprchováním, včasnou opravou netěsnících kohoutků a instalací sprchových hlavic a baterií s nízkým průtokem spotřebu vody výrazně snížíte. Ušetříte nejen výdaje za vodu, ale snížíte i množství tvrdé vody protékající potrubím. A tím eliminujete vznik vodního kamene. 

Odstraňte vodní kámen přírodní cestou

Není pravda, že přírodní čisticí prostředky jsou neúčinné. Právě naopak. Běžné domácí prostředky, jako je jedlá soda, citronová šťáva a sůl, mohou být docela efektivní. A navíc snížíte i dopad na životní prostředí. Třeba takový ocet je silný čisticí prostředek, který snadno rozpustí vodní kámen. Na drobnější problém s vodním kamenem postačí, když naplníte láhev s rozprašovačem stejným dílem vody a bílého octa a postižená místa postříkáte. Nechte působit několik minut a povrch řádně očistěte. Vyzkoušet můžete i jiné varianty.

Roztok octa a jedlé sody

Roztok octa a jedlé sody je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se s vodním kamenem v koupelně vypořádat. Smíchejte obě složky v misce. Vznikne vám šumivá směs, kterou naneste na místa postižená vodním kamenem a nechte působit 15–20 minut. Přirozená kyselost octa vodní kámen rozbije, zatímco abrazivní účinky jedlé sody ho pomohou odstranit. Nakonec všechno vydrhněte kartáčem nebo houbou a opláchněte čistou vodou. Je-li potřeba, postup zopakujte.

Pomůže i citronová šťáva se solí

Další účinnou metodou v boji proti vodnímu kameni je i přírodní peeling z citronové šťávy a soli. Zatímco kyselina citronová působí jako přírodní odvápňovač a vodní kámen rozkládá, sůl slouží jako abrazivní prostředek, který uvolněné usazeniny pomůže odstranit.

Připravte si šťávu z jednoho citronu a lžíci soli. Obě složky smíchejte dohromady. Vzniklou pastu naneste na postižené místo a nechte 15 minut působit. Poté ji vydrhněte a důkladně opláchněte. Tato metoda je nejen cenově dostupná, ale také ekologická a vaši koupelnu krásně provoní.

Citrony a směs pro úklid
Sáhněte i po citronech – s vodním kamenem si poradí.

Když domácí přípravky nestačí

Pokud domácí metody nepomůžou, je čas zvážit speciální odstraňovače vodního kamene. Spreje, tekuté směsi nebo gely… Na trhu existuje celá řada výrobků speciálně navržených k rozpouštění vodního kamene. Stačí si jen vybrat. 

Některé výrobky je zapotřebí nechat určitou dobu působit a opláchnout, jiné je zase nutné vydrhnout. Řiďte se proto pokyny uvedenými na obalu a nezapomeňte na kvalitní gumové rukavice. Jestliže zkoušíte nový výrobek, pro jistotu jej nejprve otestujte na menší části. Ověříte si, zda nezabarvíte a nepoškodíte povrch zařízení. 

Jak na odstranění vodního kamene ze sprchové hlavice

Připravte si vodu a ocet. Rovným dílem obě přísady smíchejte. Sprchovou hlavici a perlátor baterie vyjměte, je-li to možné. Ponořte je na několik hodin do připraveného roztoku. Kyselost octa pomůže rozpustit vodní kámen.

Jestliže od sebe jednotlivé komponenty nemůžete odstranit, naplňte stejným roztokem sáček a upevněte jej kolem armatury. Po několika hodinách sáček sejměte a měkkým kartáčkem vydrhněte zbytky vodního kamene. Nakonec opláchněte čistou vodou a usušte. V případě odolných skvrn zvažte použití speciálního odstraňovače vodního kamene. 

I vodovodní kohoutky a baterie si zaslouží vyčistit

Při odstraňování vodního kamene na kohoutcích a bateriích se zaměřte především na těžko přístupná místa, například pod rukojeťmi nebo v místě připojení baterie k umyvadlu. Začněte tím, že vypnete přívod vody, abyste zabránili zbytečnému plýtvání. 

Čistý vodovodní kohoutek
Vodovodní kohoutky potřebují kvalitní péči, aby se na nich vodní kámen neusazoval.

Smíchejte stejným dílem bílý ocet a jedlou sodu. Pastu naneste na postižená místa a ujistěte se, že jste se dostali i do těch nejnepřístupnějších zákoutí. Po 30 minutách vybavení vydrhněte malým kartáčkem, opláchněte teplou vodou a důkladně osušte. U odolných usazenin postup opakujte.

Pravidelné čištění touto metodou pomůže zabránit usazování vodního kamene a udrží vaše kohoutky lesklé a bez nevzhledných bílých šmouh.

Na řadu přicházejí záchodové mísy

Pokračujeme-li v boji proti vodnímu kameni, přesuňme svou pozornost na záchodovou mísu a nádržku. V těchto oblastech je zásadní se s vodním kamenem vypořádat okamžitě, protože zanedbání může vést ke snížení účinnosti splachování a případné korozi.

Čistý záchod bez vodního kamene.
Vodní kámen se může usadit i v záchodové míse.

V případě toaletní mísy začněte tím, že do ní nalijete šálek bílého octa a necháte několik hodin, nejlépe přes noc, odstát. Nakonec vydrhněte záchodovou štětkou a spláchněte. U nádržky vypněte přívod vody a spláchněte, aby se vyprázdnila. Naplňte ji roztokem vody a octu 3 : 1, nechte působit přes noc, poté vydrhněte a znovu naplňte.

Jak odstranit vodní kámen ze skleněných dveří sprchového koutu

Dalším místem, kde se vodní kámen často usazuje, jsou skleněné dveře od sprchového koutu. Pro účinné odstranění zahřejte bílý ocet. Myslete na to, že by měl být teplý, nikoliv horký. Namočte do něj neabrazivní houbičku a potřete s ní sprchové dveře. Nechte působit asi 15 minut, poté opláchněte teplou vodou a otřete do sucha. V případě odolných skvrn můžete použít zubní kartáček namočený v octu, který vám dodá potřebnou drhnoucí sílu.

Vyhrajte nad vodním kamenem

Klíčem ke koupelně bez vodního kamene je pravidelná údržba. Vyhrňte si tedy rukávy a pusťte se do úklidu. A pokud vás vodní kámen již zastihl, vyzkoušejte výše zmíněné metody, abyste se ho zbavili.