Živí se dřevem a ze všeho nejvíce jim chutná dřevěný nábytek. Začíná to malými dírkami, ale škody mohou být opravdu rozsáhlé. Řeč je o červotočích – drobných škůdcích, kteří umějí způsobit opravdu velké problémy.
Jak zjistit přítomnost červotočů
Červotoči nejčastěji napadají vlhké, staré a neošetřené dřevo. Ze začátku si jejich působení nemusíte všimnout, proto každý kus nábytku kontrolujte opravdu pečlivě. Hledejte drobné kulaté otvory, ve kterých se často objevuje velmi jemný prach. Ve skutečnosti se jedná o odpadní produkt larev červotoče a je známkou jejich aktivity. Spatřit můžete i samotné brouky, a to zejména v létě.
Včasné odhalení může váš oblíbený nábytek zachránit. Neignorujte proto tyto příznaky a do boje s červotoči se pusťte bez váhání.
Co mají červotoči rádi
Červotoče přitahují zejména vlhká a mokrá místa, kde je dřevo měkčí a snáze tak do něj pronikají. Zvláště atraktivní je pro ně neošetřené dřevo nebo historický nábytek, ale i konstrukční prvky, jako jsou podlahová prkna, střešní trámy nebo okenní rámy. Co se týče druhu dřeva, nejsou vybíraví. Napadají jak tvrdé, tak měkké dřevo.
Druhy červotočů – liší se vzhledem i chováním
Na světě existují různé druhy červotočů. Nejrozšířenějším je červotoč proužkovaný, který dokáže napáchat opravdu velké škody. Dospělí jedinci jsou malincí, ale zato umějí výborně létat. Larvy napadají listnaté stromy i jehličnany.
Mezi další dřevokazný hmyz patří červotoč umrlčí. Jeho přítomnost poznáte podle vykousaných chodbiček v nábytku, a pokud ničení včas nezastavíte, na struktuře dřeva si opravdu pochutná.
Trámy a krovové konstrukce jsou oblíbeným útočištěm tesaříka krovového, ale neodolá ani dřevěné podlaze nebo plotům. Návštěvu tohoto škůdce poznáte podle:
- výdutí, protože tesařík si svou cestu vykousává pod povrchem dřeva,
- nepříjemného vrzavého zvuku,
- z napadených krovů se často sypou drobné piliny.
Jestliže se ve vašem nábytku objevily chodbičky, které k tomu všemu začaly černat, navštívil vás dřevokaz čárkovaný. Způsobuje modrání dřeva a napadá pokácené a vyvrácené jehličnany.
I když se druhy dřevokazného hmyzu liší, všechny mají společnou schopnost způsobit značné škody na dřevěných strukturách a nábytku. Jejich rozmanitost proto vyžaduje individuální přístup k identifikaci a eliminaci, aby se zabránilo dalšímu poškození a udržela se integrita dřevěných prvků.
Prevence na prvním místě
Prevence proti červotočům není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Důležitá je správná vlhkost a pravidelná kontrola nábytku. Pojďme se na to podívat detailněji.
Kontrola vlhkosti
V boji proti červotočům je zásadní zaměřit se na řízení vlhkosti jako na klíčovou preventivní strategii. Těmto škůdcům se daří ve vlhkém prostředí, proto je důležité udržovat dřevo v suchu.
V místech náchylných k vysoké vlhkosti, jako je sklep nebo půda, bude vítaným pomocníkem odvlhčovač vzduchu. Jestliže si všimnete, že do domu zatéká, neprodleně se pusťte do opravy. Kromě toho zvažte i použití měřiče vlhkosti, díky kterému budete mít vlhkost pod kontrolou. Optimálně by vlhkost v místnosti měla být v rozmezí 40–60 %. Vyšší hodnota může červotoče přilákat a objevit se mohou i plísně.
Dbejte také na dostatečné větrání místností. A to zejména po činnostech, při kterých se uvolňuje velké množství vlhkosti, jako je vaření nebo sprchování.
Pravidelné prohlídky se vám rozhodně vyplatí
Nábytek, konstrukční trámy a další dřevěné předměty pravidelně kontrolujte. Zvýšenou pozornost věnujte podkroví, sklepům a dalším zřídka používaným prostorům, skrytým i těžko přístupným koutům. Pokud zjistíte jakékoli známky výskytu červotoče, okamžitě jednejte.
Jak na ošetření dřeva
Stejně tak, jako byste měli nábytek kontrolovat, je zapotřebí mu věnovat i náležitou péči. Ošetřování dřeva speciálními přípravky proti červotočům je další účinnou strategií, která pomůže odvrátit škody způsobené těmito škůdci. Tyto přípravky obvykle obsahují insekticidy, které larvy červotoče odrazují a hubí. Tím jim brání v dospívání a způsobování dalších neplech.
Doporučujeme vám vybírat substance na vodní bázi, které jsou méně toxické a oproti přípravkům na olejové bázi se snadněji čistí. Nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než se potýkat s invazí červotočů.
Jak se zbavit červotoče
Ať už uvažujete o metodách svépomocí, nebo o profesionální likvidaci škůdců, je důležité vědět, co každá z nich zahrnuje. Pokud se do boje chcete pustit sami, napadená místa ošetřete roztokem na červotoče. Naneste jej na postižené dřevěné povrchy a zajistěte, aby se do dřeva vsákl a dostal se tak k zavrtávajícím se škůdcům.
Když potřebujete profesionální pomoc
Může se stát, že budete potřebovat pomoc zkušených odborníků. Dezinsektátoři posoudí vaši situaci, navrhnou komplexní plán a provedou ho tak, aby škůdce zlikvidovali. Nemusíte se obávat. Insekticidy, které používají, jsou účinné i bezpečné.
Nenechte červotoče vyhrát
Ať už se rozhodnete červotoče hubit sami, nebo s pomocí profesionálů, svůj dům udržujte v suchu. Jakékoliv netěsnosti opravte a zvažte i používání odvlhčovačů. Mnohonásobně se vám to vrátí. Pokud si všimnete, že vaši domácnost začali obývat nezvaní hosté, okamžite jednejte. Vyhrát boj nad červotoči není nemožné, ale rozhodně byste to neměli odkládat.