Postupem času se věci nakupí a vy přemýšlíte, kam je všechny uskladnit. Výborným řešením je zahradní domek. Nevyhodíte důležité věci a zároveň udržíte pořádek na dvoře. A to se vyplatí!

Než se do stavby pustíme

Zamyslete se, kde na zahradě máte pro stavbu domku dostatek místa. Prostory přeměřte a přichystejte si seznam materiálu, který budete potřebovat. Nářadí, jako je například vrtačka, kladivo nebo šroubky doma určitě máte, ale dřevěné desky nebo dlaždice bude potřeba dokoupit. Nezapomeňte se informovat na příslušných úřadech, zda k této stavbě potřebujete stavební povolení.

Zakládání a konstrukce

Abyste postavili pevné základy a konstrukce byla skutečně bezpečná, buďte při vyměřování plochy pečliví. Půda by měla být rovná, proto jakékoliv nedostatky upravte lopatou. Následně umístěte základové bloky a pomocí vodováhy ověřte, že nic není šejdrem. Pomocí vrtačky zajistěte bloky kotevními šrouby do betonu.

Dále pomocí pily nařežte podlahové trámy. Ujistěte se, že používáte tlakově ošetřené dřevo. Tím docílíte delší životnosti zahradního domku. Trámy umístěte na bloky a zajistěte pomocí závěsů na trámy. Poté nařežte překližku, položte ji na trámy a pomocí kladiva vše bezpečně přibijte k sobě.

Zahradní omek s nářadím

Jdeme na to: stěny a střecha

Jako stěny můžete použít dřevěné desky nebo předem připravené stěnové panely. Vybranou variantu připevněte k podlahovým trámům pomocí hřebíků nebo vrutů a přidejte střešní vazníky. Pro střechu budete muset vazníky sestavit a poté je připevnit ke stěnám zahradního domku. 

Pokračujte tím, že si označíte umístění stěnových sloupků a střešních vazníků. Poté připevněte hřebíky k podlahovým trámům. V případě, že jste zvolili stěnové panely, ujistěte se, že jsou instalovány tak, aby umožňovaly větrání. 

Nový zahradní domek s uspořádaným nářadím

Na střechu budete muset použít krokve nebo vazníky, které vytvoří rám ve tvaru písmene A. Změřte je a nařežte na správnou velikost a úhel. Připevněte na místo pomocí hřebíků nebo vrutů a nakonec pokryjte střechu střešní lepenkou a šindelem. Nakonec přidejte na stěny obklad nebo barvu, aby zahradní domek na nářadí vypadal přesně tak, jak jste zamýšleli.

Dveře a okna

Nyní jsou na řadě okna a dveře. Než začnete, zvažte velikost a typ, který potřebujete. Všechno pečlivě změřte. Na výběr máte z mnoha variant dveří – posuvné, dvoukřídlé, plné i prosklené. Také okna můžete volit dle svých preferencí, ať už ta standardní, oblouková, nebo střešní. 

Pro dveře a okna je třeba vyrobit rám. Použijte tlakově impregnované řezivo a připevněte jej ke stěnám zahradního domku na nářadí. Rám zajistěte hřebíky a šrouby a nezapomeňte na dveřní závěsy a panty. Nakonec připevněte zámky a kliky. K upevnění okenních skel použijte panty, lepidla a šrouby.

Dveře a okna dokončete izolací, těsněním a páskami proti povětrnostním vlivům. Použít můžete i tmel a základní nátěr.

Vnější povrchová úprava

Po instalaci dveří a oken je čas na povrchovou úpravu zahradního domku. Na trhu existují různé možnosti, od barvy přes mořidlo nebo vinylové obklady. Vybírejte tak, aby materiál odolal podmínkám ve vaší oblasti. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem. 

Před aplikací je potřeba, aby byl povrch hladký a očištěný. Zkontrolujte, že na povrchu se nenachází žádné díry či vypukliny. Pokud ano, praskliny vyplňte tmelem a nerovná místa zbruste. 

Vnější povrchovou úpravu aplikujte od vnějších okrajů a postupujte směrem dovnitř. Dbejte na to, abyste ji nanášeli v tenkých a rovnoměrných vrstvách. Hodit se vám bude váleček nebo štětec. Pro dosažení požadovaného efektu bude jistě zapotřebí nanést více vrstev. Ujistěte se proto, že všeho máte dost. Povrchovou úpravu domku nechte pořádně zaschnout

Povrchová úprava interiéru zahradního domku

V každém zahradním domku musíte mít podlahu, která vydrží i hrubé používání. Ať už zvolíte beton, dřevo, nebo třeba dlaždice, všechno pořádně změřte. Určitě se nechcete vracet do obchodu a dokupovat chybějící materiál. 

Dále se budete muset rozhodnout pro povrchovou úpravu stěn. Ideálním řešením může být povrchová úprava ze sádrokartonu. Stěny natřete barvou.

Na strop použijte odolnější materiál, jako je například dřevovláknitá deska nebo překližka. Nakonec se zamyslete i nad osvětlením. Nadchly vás lampy, nebo byste raději zapuštěné osvětlení? V každém případě dbejte na to, aby bylo dostatečně jasné a práce v pozdějších hodinách byla pro oči pohodlná.

Zahradní domek s elektřinou a vodou? Žádný problém 

Pokud si chcete elektrické a instalatérské práce udělat svépomocí, ujistěte se, že máte vhodné nářadí a rozumíte základům této odborné práce. V opačném případě se obraťte na profesionály, abyste se vyhnuli jakýmkoliv komplikacím.

Pokud přidáváte elektřinu, čeká vás instalace vyhrazeného okruhu pro napájení. K jističové skříni je zapotřebí mít připojený kabel nebo vedení. Nezapomeňte na zásuvky, vypínače a svítidla.

Pokud se zahradní domek nachází v blízkosti stávajícího vodovodního řadu, můžete k němu připojit hadici nebo potrubí. Jestliže je vzdálenější, budete muset instalovat nádrž na vodu nebo čerpadlo, abyste zde vodu dostali.

Dokončovací práce

Aby zahradní domek na nářadí vypadal profesionálně, promyslete i obložení kolem oken a dveří. V tomto případě použijte pokosovou pilu, čímž dosáhnete čistých a rovnoměrných řezů. Obložit můžete i celou stavbu. Tím napomůžete odolnosti proti vlhkosti a hnilobě. Nezapomeňte na utěsnění a nátěr. 

Zvažte i instalaci ozdobných okenic. Instalace je jednoduchá. Pomocí vrtačky je připevníte k bočnici. Můžete také přidat ozdobné kování, jako jsou kliky nebo panty. 

Nakonec přicházejí na mysl i terénní úpravy. Můžete vysadit keře, květiny nebo stromy. Pokud se chcete vyhnout nutnosti sekat kolem zahradního domku, zvažte přidání kamenů nebo štěrku.

S chutí do ukládání věcí

Krásný a kvalitně postavený zahradní domek na nářadí vám poslouží dlouhá léta. Nyní se můžete pustit do stěhování a ukládání věcí.