Jak ochránit zahradu před hlodavci?

Hryzec, hraboš, potkan a tak dále. Není vůbec příjemné je mít ve stavení, pokud vlastníte venkovskou usedlost s menším či větším hospodářstvím, a už vůbec není veselou záležitostí je trpět na zahradě, kde doslova zničí vše, na co přijdou – hlad si nevybírá a jsou to taky jenom savci. Ale jak jim – pokud možno nějak kulturně, pokud to bude vůbec možné – v jejich sarančích náletech účinně zabránit?

Pokud máte doma alespoň jeden kus kočky domácí, situace je samozřejmě částečně vyřešena. Většina koček neloví jen pro potravu, ale i pro zábavu, takže myší populaci samozřejmě do značné míry zredukuje. Pokud kočku nemáte Vy ani případní sousedé, můžete využít další možnost. A kupodivu to není trávení jedem, to si necháme až nakonec.

Je totiž možné zahrádku osázet některými rostlinami nebo květinami, které hlodavci zrovna nemusí. Řeč je například o afrikánech nebo například i česneku. Není to samozřejmě stoprocentní záruka ochrany, ale zkusit to můžete, už jen z toho důvodu, že jde o takzvanou „radu našich babiček“, která je mnohdy až zázračně účinná.

Některé recepty na odpuzení hlodavců zní opravdu zvláštně. Olomoucké tvarůžky, lidské vlasy či cigaretové „vajgly“, které se rozmístí rovnoměrně po celé šíři a délce zahrádky. Účinnost je nesporně otázkou, ale zoufalý zahrádkář vyzkouší asi všechno metodou pokus-omyl.

A pokud snad uspějete, nejásejte předčasně. Dost možná jste totiž hlodavce vypudili jen dočasně, brzy se mohou zase vrátit. Ach ano, nikdy nekončící boj, ale co se dá dělat…

Tak tedy přistupme k tomu nejhoršímu – a sice jedovým návnadám. Ty se zahrádkářům osvědčují hlavně v podobě voňavého a chutného gelu, který se aplikuje přímo do jejich děr (je totiž jedovatý i pro drůbež nebo volně žijící ptáky a nad zemí by být rozhodně neměl, mohl by je nakonec ochutnat i Váš pes). Další možností je například klasické vykuřování děr pomocí dýmovnice nebo troudu, tehdy si ale dejte pozor, abyste si nepodpálili trávník nebo dokonce celý dům.

A co takhle pastičky na myši? Inu, možná to pomůže – ale nezapomínejte, že myší je celá armáda, takhle zlikvidujete se štěstím jen jednu. I proto bude lepší hubit je jinak.