Už máte dost chemikálií a předražených čisticích prostředků? A uvažovali jste o výrobě vlastních ekologických variant? Je to jednodušší, než si možná myslíte. S několika základními ingrediencemi a trochou know-how budete na cestě k ekologičtější a čistší domácnosti. Navíc uděláte něco pro životní prostředí. Vydejme se tedy na cestu k ekologickému úklidu. Čeká vás zdravější a spokojenější domov!

Proč je přechod na ekologické čističe důležitý

Přechodem na ekologické čisticí prostředky významně přispějete k ochraně životního prostředí. Je to snadná změna, která bude mít velký dopad. Tradiční čisticí prostředky obsahují škodlivé chemikálie, které mohou naši planetu zpustošit. Obvykle jsou baleny v plastových lahvích, které končí na skládkách nebo v oceánech. Pokud se rozhodnete pro ekologické alternativy, snížíte tím svou uhlíkovou stopu a postavíte se proti znečištováníní planety plastem.

Ekologické čisticí prostředky jsou nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také bezpečnější pro vás a vaši rodinu. Z běžných čisticích prostředků se do ovzduší často uvolňují toxiny, které mohou způsobovat řadu zdravotních problémů včetně astmatu a alergie. Naproti tomu ekologické čisticí prostředky tyto škodlivé chemikálie neobsahují. Jsou vyrobeny z přírodních složek, které jsou bezpečné pro vaši pokožku a plíce.

Navíc přechod na ekologické čisticí prostředky není nijak obtížný, najdete je ve většině supermarketů. A co víc, můžete si je vyrobit sami. Je to malá změna, ale důležitá. Nezapomeňte, že planetu máme jen jednu. Snažme se ji co nejlépe chránit.

Co si připravit na domácí ekologické čisticí prostředky

Při snaze o vytvoření udržitelnějších domácích řešení je nezbytné pochopit základy, počínaje klíčovými ingrediencemi, které budete potřebovat. Nejdříve se potřebujete zásobit bílým octem. Je to skvělý univerzální čisticí prostředek, který mimo jiné rozkládá skvrny od tvrdé vody a odstraňuje plísně.

Dále nesmíte zapomenout na jedlou sodu. Není určena jen na pečení, poradí si i s odolnou špínou a skvrnami. Další nezbytností je citron. Kromě toho, že fantasticky voní, přirozeně dezinfikuje a rozjasňuje.

Kastilské mýdlo je nejlepší volbou pro biologicky odbouratelnou variantu, která dokáže vyčistit téměř cokoli. Vyrábí se z rostlinných olejů, takže je šetrné i k vašim rukám. Budete také potřebovat esenciální oleje. Nejsou nutné, ale dodají prostředkům příjemnou vůni a některé mají dokonce další čisticí vlastnosti.

Nakonec nezapomeňte na další propriety: několik lahví s rozprašovačem, kartáče na drhnutí a hadříky na opakované použití. Nezapomeňte, že nejde jen o přísady, ale i o to, jak je použijete. Takže si vyhrňte rukávy a pusťte se do úklidu!

Výroba domácích ekologických čisticích prostředků krok za krokem

Nyní, když jste vyzbrojeni základními ingrediencemi, se vrhněte na výrobu. Nejprve si vezměte destilovaný bílý ocet, ten bude základem většiny vašich DIY čisticích prostředků. Zjistíte, že je to mocný bojovník proti skvrnám a špíně. 

Dále budete potřebovat jedlou sodu. Je to jemné abrazivo, které je ideální pro drhnutí povrchů bez jakéhokoli poškození. Smíchejte ji s octem a získáte silnou šumivou kombinaci, která si poradí i s tím nejodolnějším nepořádkem.

Nezapomeňte na esenciální oleje. Nejen že příjemně voní, ale mají také antibakteriální a antivirové vlastnosti. Vyzkoušejte např. citron, tea tree nebo eukalyptus.

Pro univerzální čisticí prostředek smíchejte stejný díl octa a vody, přidejte několik kapek vybraného esenciálního oleje a voilà! Pokud potřebujete peeling, přidejte do směsi trochu jedlé sody.

Praktické tipy pro používání ekologických čisticích prostředků vyrobených svépomocí

Tady je několik tipů, které vám pomohou maximálně využít vaše domácí ekologické roztoky. Za prvé, vždy vyzkoušejte svůj DIY čisticí prostředek na malé ploše, než jej použijete na větší plochu, zejména pokud se jedná o choulostivé materiály. Neradi byste si zničili oblíbený koberec nebo kus nábytku příliš silným roztokem.

Za druhé, nemíchejte různé DIY čisticí prostředky, pokud si nejste jisti výsledkem. Některé složky spolu dobře nefungují a mohly by vést k méně účinnému čištění, nebo dokonce k nebezpečné chemické reakci. Je lepší být opatrný než později litovat.

Za třetí, nezapomeňte domácí čisticí prostředky před každým použitím protřepat. Mnoho přírodních složek má tendenci se časem usazovat na dně a protřepání zajistí, že při každém postřiku nebo nalití získáte plnou čisticí sílu.

Domácí ekologické čističe mají pozitivní dopad na zdraví, životní prostředí i vaši peněženku

Pokud se rozhodnete pro domácí ekologická řešení, nejenže ušetříte peníze, ale také přispějete ke zdravějšímu životnímu prostředí a snížíte expozici škodlivým chemikáliím. Když si vyrobíte vlastní čisticí prostředek, máte vše pod kontrolou. Přesně víte, co se do něj přidává a že se ve směsi neskrývají žádné toxické chemikálie.

Čistící prostředky zakoupené v obchodě často obsahují látky, které mohou způsobit podráždění kůže, dýchací potíže a další zdravotní problémy. S ekologickými čističi, které si vyrobíte sami, však tato rizika eliminujete. Navíc se podílíte na snižování množství plastového odpadu. Vzpomeňte si na všechny ty prázdné lahve od čisticích prostředků, které nevyhazujete do koše.

Snižujete také svou uhlíkovou stopu. Mnoho komerčních čističů se vyrábí v továrnách, které do ovzduší či vody vypouštějí škodlivé látky. Když si vyrobíte vlastní, omezíte tyto průmyslové procesy.

Udělejte malou změnu s velkým pozitivním dopadem

Přechod na ekologické čisticí prostředky typu DIY není dobrý jen pro životní prostředí, ale také pro vaše zdraví. Přebíráte kontrolu, používáte přírodní složky a vyrábíte čističe, které jsou účinné a šetrné k vaší domácnosti. Navíc se podílíte na snižování chemického znečištění planety. Je to malá změna, ale její dopad je významný. Tak proč to nezkusit? Nemáte co ztratit a získáte čistší a ekologičtější domov.