Padající listí je postrachem všech okapů. Má na svědomí problémy s odvodněním a způsobuje korozi. Naštěstí existují způsoby, jak okapy před tímto nevítaným návštěvníkem chránit. A na ty se dnes společně podíváme. 

Výběr správných ochranných krytů

Ze všeho nejdůležitější je pečlivá kontrola. Okapy by v žádném případě neměly zůstat ucpané či poškozené. Pokud máte zkontrolováno, zamyslete se nad možnostmi, které současný trh nabízí. 

Před usazováním listí v okapech vám pomohou:

 • Ochranné síťky – jsou pevné a účinné. Okapy ochrání před listím a nečistotami, které by bránily bezproblémovému odtoku vody. 
 • Kryty odtokového žlabu – slouží jako zachytávače listí, a dokonce jsou stabilní i pod tíhou sněhu a ledu. 
 • Lapače listí – zabrání pádu nečistot do kotlíku. 

Všechna řešení jsou cenově výhodná. Snadno se instalují a ochrání vaši peněženku před škodou, kterou listy v okapech mohou způsobit. 

Zbavte se listí v okapu jednou pro vždy

Instalace ochranných sítěk

Ochranné síťky jsou skvělé řešení, pokud chcete své okapy udržet volně průchozí bez jakýchkoliv nečistot. Obvykle jsou vyrobeny z vinylu, plastu nebo kovu. Instalace je opravdu snadná a cena více než příznivá. Nasazují se na horní část žlabu, čímž umožňují průchod vody a zároveň blokují listí a nečistoty. Dodávají se ve čtyřmetrových úsecích, které lze zkrátit tak, aby se vešly do rohů nebo závěsů.

Nezapomeňte, že silné deště mohou síťové clony přetížit. Sledujte tak jejich stav a v případě potřeby je vyměňte za nové. 

Ochranné okapové kartáče

Ochranné kryty kartáčových žlabů jsou navrženy tak, aby se daly nasadit na stávající žlaby. Vyrábí se z odolného materiálu proti působení povětrnostních vlivů a zabraňují vniknutí listí i nečistot. 

Štětiny chrániče jsou speciálně navrženy a zachytí i ty nejmenší částečky. Snadno se instalují, čistí a udržují. Vyžadují pouze občasné kartáčování pro odstranění nánosů ze štětin.

Pravidelná údržba okapů

Podnikněte kroky k ochraně svého domu a předejděte nákladným škodám. Pravidelná údržba okapů je důležitější, než se může zdát. 

Co vám může pomoci:

 • Pravidelné čištění okapů alespoň dvakrát ročně. 
 • Pokud máte stromy v blízkosti domu, měli byste je pravidelně ořezávat, aby se v okapech nehromadilo listí. 
 • Vhod vám mohou přijít ochranné prvky, o kterých jsme psali výše. 

Proč na čištění okapů využít profesionální služby?

Svůj domov můžete před poškozením vodou a nákladnými opravami ochránit i svépomocí, aniž byste si museli najímat odborníka. V některých případech mohou být ovšem odborné služby daleko účinnější. 

Profesionálové vědí, jak okapy řádně udržovat a zajistit, že váš dům zůstane před škodami způsobenými vodou v bezpečí. 

Profesionální servis přesně ví, jak se o okapy starat, což vám může ušetřit spoustu času a úsilí. Odborníci identifikují případné problémy a opraví je dříve, než narostou do vyšších rozměrů. Také vám doporučí ideální řešení na míru, ať už okapové chrániče, pěnové filtry, nebo třeba okapový systém. 

Jak na čištění listí v okapu

Vyhodnocení účinnosti ochrany vašich okapů

Jedná se o důležitý krok k tomu, aby se nestala žádná nečekaná událost v podobě škody způsobené vodou. Jak na to:

 • Pravidelně okapy kontrolujte, abyste se ujistili, že nejsou ucpané a systém funguje efektivně. 
 • Zkontrolujte i ochranu okapů a ujistěte se, že mezi ochranným prvkem a okapy nejsou mezery. 
 • Pokud jste nainstalovali systém ochranných krytů, ujistěte se, že jsou bezpečně upevněny a silný vítr je jen tak nerozhází. 
 • Nainstalovali jste-li uzávěr se síťovinou, zkontrolujte, zda v něm nejsou mezery, kterými by se do žlabu dostávalo listí. 
 • Pěnová vložka by neměla být zanesená nečistotami ani být ucpaná. 
 • Jestliže jste nainstalovali povrchovou krytku, ujistěte se, že je bezpečně upevněna a že zaoblená hrana směřuje správným směrem, aby odváděla vodu do žlabu.

„Pravidelná kontrola ochranného systému okapů zajistí jeho správnou funkci.“

Včasná kontrola je na prvním místě

Pravidelně okapy kontrolujte a čistěte, abyste zajistili jejich správnou funkci. Pokud vás trápí problémy, se kterými si nevíte rady, zvažte možnost najmout si profesionální službu na čištění okapů.