S chovem těchto králíků začal už na začátku dvacátých let minulého století jistý George West. Dnes poměrně rozšířené plemeno (celosvětově drží „Kaliforňané druhou příčku) má kořeny na západním pobřeží USA, v Evropě se poprvé objevilo až v roce 1958.
Pokud hledáte králíky vhodné zejména pro masnou výrobu v domácích podmínkách, rozhodně byste o tomto plemeni měli zauvažovat. Nejen přední čeští chovatelé si pochvalují jeho výtečnou masnou výtěžnost, nutno je také dodat, že Kalifornští králíci jsou poměrně nenároční – nechybí jim otužilost a velká odolnost, takže se dají chovat prakticky kdekoliv, pokud máme k dispozici kvalitní a zateplenou králíkárnu.
Krmit je můžete zeleným i suchým krmivem, ideální podestýlkou je klasická sláma, velmi důležité je také to, aby měli králíci k dispozici vždy čistou vodu. Existují samozřejmě speciální výkrmné vojtěškové granule, ale oves, ječmen nebo zrní (to pokud možno v menším množství, ve velkém nadýmá) udělá Vašim králíkům rozhodně velkou radost a nakonec, trochu po něm i přiberou – králíci jsou totiž hodně takzvaně „na sladké“ a právě oves jim v tomto směru udělá dobře.
Jejich váha v dospělosti se pohybuje mezi sedmi a dvanácti librami, což je v přepočtu tři a půl až pět kilogramů. Takže jinými slovy – ať už bude pro svíčkovou nebo na česneku, pochutná si celá rodina. Maso je totiž velmi kvalitní, bez blan a tuku.
V jednom vrhu je obvykle osm až dvanáct mláďat, která naberou zmíněnou maximální hmotnost v rozmezí osmi až dvanácti týdnů. Je rovněž pravidlem, že zvířata chovaná hlavně pro výstavy rodí průměrně kolem čtyř až pěti mláďat, uvedený počet je pro standardní venkovský „masný“ chov. Kalifornští králíci se u nás nejčastěji objevují v „černé“ variantě, modrých nebo tzv. havanovitých je k vidění poměrně málo.