Budování základů je nevyhnutelnou součástí každé stavby. Využití tradičních betonových základů může být časově náročné a drahé. Moderní alternativou jsou zemní vruty, které poskytují rychlou a snadnou alternativu k betonovým základům.
Co jsou zemní vruty a jak fungují
Zemní vruty jsou ocelové tyče, které se zašroubují do země, aby vytvořily pevné základy odolné vůči tlaku i tahu. Fungují tak, že se při zašroubování do země stlačuje a zhutňuje hlína. Tato komprese zajišťuje, že zemní vruty spolehlivě drží. Vruty se používají pro malé a střední stavby, např. zahradní domky, ploty nebo terasy, a jsou čím dál populárnější.
Výhody zemních vrutů
Jednou z největších výhod zemních vrutů je rychlost instalace. Zatímco stavba betonových základů může trvat několik dní, nebo dokonce týdnů, zemní vruty lze nainstalovat během několika hodin. Navíc jsou ihned použitelné a zatížitelné. Další výhodou je, že jsou velmi odolné a mají životnost až 150 let. Pokud se rozhodnete demontovat stavbu, zemní vruty lze snadno odstranit a použít znovu, což je ekonomicky výhodné a šetrné k životnímu prostředí.
Šetrnost k přírodě
Použití zemních vrutů je šetrné k přírodě, protože při jejich instalaci není nutné provádět výkopy a zemina se neznečišťuje ani nekontaminuje. To znamená, že se na stavebních místech minimalizuje množství odpadu a významně se snižuje dopad na životní prostředí.
Zemní vruty: jakým stavebním projektům mohou posloužit?
Zemní vruty jsou skvělou volbou pro rychlé a efektivní ukotvení lehčích staveb nebo konstrukcí. Ideální jsou v případě stavby plotu, dětského hřiště, terasy, pergoly, skleníku, garážového stání, zahradního domku či jiné dřevostavby. Můžete je však využít i k upevnění menších předmětů, např. sušáků na prádlo či slunečníků.
Jaké jsou možnosti využití zemních vrutů na různých typech povrchů?
Zemní vruty můžete použít na téměř jakýkoliv druh podkladu. Díky předvrtání se mohou aplikovat do skalnatého terénu a dobře drží i na nerovném povrchu ve svahu. Zemní vruty nelze použít v zemi, která je permanentně podmáčená nebo písčitá.
Různé typy zemních vrutů pro různé účely
Zemní vruty jsou vynikajícím řešením pro upevnění různých staveb a konstrukcí na zahradě nebo na pozemku. Existuje mnoho typů zemních vrutů, z nichž každý je určen pro specifický účel. V této části se zaměříme na dva základní typy zemních vrutů - kruhový a typ „U“.
Kruhové zemní vruty jsou vhodné pro upevnění plotových sloupků nebo jiných kovových trubek. Průměr trubky lze snadno přizpůsobit pomocí redukcí. Pokud vrut používáte k upevnění slunečníku, je doporučeno ho mimo sezónu opatřit barevnou krytkou, aby do něj nepronikla voda.
Zemní vrut typu „U“ s hlavou ve tvaru stavební patky je ideální pro upevnění dřevěných hranolů, které se pomocí vrutů uchytí k patce. Nejčastěji se používají při stavbě pergol, teras, plotů a různých přístřešků na zahradě.
Rozměr zemních vrutů pro stabilní konstrukci
Při výběru zemních vrutů je důležité vzít v úvahu délku a nosnost, aby konstrukce byla stabilní a bezpečná. Čím delší je vrut, tím vyšší je jeho nosnost, ale také je důležité zohlednit typ půdy. V měkké půdě je třeba volit delší vruty. Nejčastěji se setkáte s délkou 500-650 mm, která vám zajistí nosnost 200-300 kg v závislosti na struktuře půdy.
Výběr délky zemních vrutů podle typu konstrukce:
- 250 mm: slouží k ukotvení menších prvků.
- 600 mm: upevnění slunečníků větších rozměrů nebo plotových sloupků vysokých maximálně 150 cm.
- 600-800 mm: ukotvení pergol či vyšších plotových sloupků.
- 800-1300 mm: ukotvení menších dřevostaveb, jako je zahradní domek.
- Více než 1300 mm: vybudování základů dřevostavby.
Jak nainstalovat zemní vruty
Instalaci zemních vrutů do délky 1000 mm obvykle provedete snadno sami doma. Pokud však plánujete instalovat delší vruty k vybudování základů větších staveb, jako jsou domy nebo další velké struktury, je nezbytná profesionální technika. Doporučujeme zajistit správnou instalaci zemních vrutů, abyste zabránili poškození konstrukce nebo nehodám, které by mohly vzniknout, kdyby byly vruty nainstalovány špatně.
"Zemní vruty pro menší projekty, jako je například plot nebo věšák, zvládnete zavrtat i pomocí roksoru, ale u větších průměrů už budete potřebovat speciální T klíč. Instalaci vrutů do suché země si můžete usnadnit předvrtáním vrtákem do betonu a kamene. Tím předejdete zaseknutí se na kamenech a zároveň vytvoříte kolmou dráhu. Právě díky ní budete mít jistotu, že vruty instalujete opravdu rovně komentuje." Josef Fencl - Marketing ve stavebnictví.