Pokud nebydlíte zrovna v panelovém domě, ale například na venkově, určitě budete mít kolem domu i nějaký pozemek se zahradou a trávníkem, skleníkem a tak podobně. To s sebou nese potřebu vše dobře oplotit, abyste dali sousedům nebo případným nezvaným hostům najevo, kde je Vaše teritorium. Jaký materiál na plot zvolit a co nám třeba říkají o oplocení pozemku české zákony?
Nejčastější oplocení bývá z klasického pletiva. Používá se jak na zahradě, tak i jako oplocení domu. Na výběr máte z plotu s podhrabovou deskou (jde vlastně o betonový panel) a bez ní – ovšem pokud máte doma psa, je lepší investovat do první varianty. Ta ostatně také zabrání tomu, aby nám kolem plotu prorůstal poněkud nevzhledný plevel.
Pokud nechcete, aby Vám každý viděl takříkajíc až do krku nebo si chcete za solidní cenu zlepšit ochranu majetku, je dobré investovat do takzvaného živého plotu. Ten stačí dvakrát do roka prostříhat, stačí ještě instalovat zahradní houpačku a svět za zrcadlem Vám může být při víkendovém lenošení s knihou v ruce ukradený… Je však potřeba počítat s platem zahradníka, který se dvakrát do roka bude o plot starat, nebo dvě soboty, které vynaložíte s koupeným plotostřihem v ruce, aby jste měli perfektní živý plot.
Mezi další zajímavé možnosti se řadí i zděné oplocení, které lze kombinovat se vstupní brankou – a že to působí opravdu elegantně. Problémem ale může být vyšší cena, dvacet nebo třicet metrů plotu se může vyšplhat, pokud dáme zakázku některé stavební firmě tzv. „na klíč“, klidně i nad sto tisíc korun. Kutil si však vystačí jen se svým volným časem a koupí materiálu.
A co zákony? Tam můžeme být už více než pět let v klidu, v roce 2008 se totiž rapidně zjednodušily podmínky pro stavbu plotu, a to hlavně v případě menších budov (tedy kromě jiného i rodinných domů, zákon počítá např. i s obrovskými sklady). Charakter a vzhled oplocení je od té doby stoprocentně na Vás a vlastně stačí mít jen územní souhlas. Více papírů netřeba. Asi si pamatujete, že ještě v nedávné minulosti byla samotná stavba plotu snad ještě složitější, než stavba základů nového domu, ta doba je však naštěstí dávno pryč.
Stačí Vám jen doporučit silné nervy a s chutí do toho!