Kompostování, mulčování, prořezávání stromů nebo úklid zahrady. Na podzim nás čeká mnoho práce. A protože času není nazbyt, vyhrňme si rukávy a jdeme na to.
Dopřejte zahradě zasloužený odpočinek
Ze všeho nejdřív odstraňte nemocné rostliny a opadané listí, aby se v nich nemohly ukrýt nemoci nebo škůdci. Do půdy přidejte zahradnický kompost či organické hnojivo. Doplníte tak potřebné živiny. Pokud máte nějaké trvalky, je čas je přesadit a odstranit jejich odumřelé listy a větvičky. Nezapomeňte na zahradní nářadí. Před uložením všechno očistěte a naolejujte. Zabráníte tak rezivění. Nakonec zvažte výsadbu podzimních květin. Dodají vaší zahradě barvy a přilákají užitečný hmyz.
Nástroje, které vám usnadní práci
Alfou a omegou jsou bezesporu hrábě. Při odklízení spadaného listí vám ušetří mnoho času. Další nezbytností jsou zahradnické rukavice. I když se to může zdát jako banalita, nikdy nevíte, co mohl vítr do hromady listí odvát. A protože určitě nechcete, aby vám byla zima, zvažte zimní zahradnické rukavice.
K práci si přichystejte také lopatu pro vykopování jednoletých rostlin, zahradnické nůžky k odstranění odumřelých větví a zvažte investici do kompostéru. Je to skvělý způsob, jak zahradní odpad recyklovat a zároveň jej využít jako bohatý zdroj živin pro vaši zahradu.
Podzimní úklid zahrady – jdeme na to
Spadané listí a odumřelé části rostlin či stromů máte odklizeny, a tak se můžete posunout dál. Zahradu zbavte plevele. Nespoléhejte se na to, že si s ním poradí zimní mrazy. Plevel je velmi odolný.
Ze všeho nejdřív se zamyslete, jaké rostliny na zahradě pěstujete. Mezi nejzranitelnější patří mladé či tropické druhy. Zranitelné a jednoleté rostliny přikryjte ochranným návlekem proti mrazu, netkanou textilií nebo je přesuňte do interiéru.
Dále přikryjte venkovní nábytek nebo jej uložte do interiéru, aby byl chráněn před povětrnostními vlivy. Zkontrolujte, že střechy kůlny nebo skleníku jsou funkční a nehrozí zatékání. V případě potřeby použijte ochranný tmel. Vnitřní prostory se vyplatí izolovat, například bublinkovou fólií nebo jiným materiálem, který udrží teplo. Nezapomeňte odpojit všechny zahradní hadice. Zbytky vody mohou zamrznout a hadici poškodit. Pokud máte jezírko, zvažte instalaci ohřívadla, abyste zabránili zamrznutí.
Ochraňte rostliny před chladem
Na mysl vám může přijít i takzvané mulčování, které funguje jako přikrývka izolující půdu a kořeny rostlin před extrémními teplotami. Jednoduše kolem rostlin navrstvěte 2–3 cm organického materiálu, jako je sláma nebo dřevní štěpka. Dávejte pozor, aby se použitý materiál nehromadil na stonky nebo kmeny rostlin, protože by to mohlo vést k hnilobě. Kolem každé rostliny nechte malou mezeru, aby mohl cirkulovat vzduch.
Nakonec nezapomeňte na rostliny v květináčích. Jsou obzvláště náchylné k promrznutí, protože se jejich kořeny nacházejí nad zemí. Pokud je to možné, přemístěte je dovnitř.
Umění kompostování
Podzim je ideální doba, kdy začít s kompostováním. Všechno spadané listí můžete proměnit v bohatý kompost plný živin, který na jaře vaší zahradě skutečně prospěje.
Listí shrabte na hromadu a dohlédněte, aby se jednalo o směs zeleného a hnědého listí. Zelené listí je plné dusíku, zatímco hnědé poskytuje uhlík. Obojí je pro kompostování nezbytné. Každý týden hromadu listí otočte, čímž urychlíte proces rozkladu.
Přidejte i kuchyňský odpad, jako jsou slupky ze zeleniny, kávová sedlina, vaječné skořápky… Určitě ale do kompostu nedávejte maso, mléčné výrobky a nemocné rostliny. Nejen že by kompost nepříjemně zapáchal, ale můžete tím přilákat škůdce.
I spadané podzimní listí můžete využít
Každý podzim máte jedinečnou příležitost, jak můžete půdu obohatit o živiny. Nenechte proto listí přijít nazmar. Využijte každý lísteček pro vyživení půdy. Listí shrabte a rozdrťte na malé kousky. Vítaným pomocníkem je běžná sekačka na trávu. Rozdrcené listy smíchejte s půdou. Ta si z rozkládajících se kousků vytáhne potřebné živiny. Pokud kompostujete, zvažte i přidání kompostu.
Klíčová strategie: prořezávání
Nejlepší je prořezávat po prvních mrazech, kdy rostliny přecházejí do klidového stavu. Myslete na to, že méně znamená více. Nepřehánějte to, odstraňte pouze odumřelé nebo nemocné části. Podpoříte tak zdravý růst rostliny. V každém případě používejte ostré a čisté nástroje. Eliminujete tím riziko přenosu chorob. Snažte se o upravený vzhled, který zároveň umožní bezproblémovou cirkulaci vzduchu.
Hnojení jako příprava na zimu
Chladné zimní měsíce mohou být pro vaše rostliny náročné. Možná by se jim hodilo trošku pomoci. K tomu slouží hnojiva, zejména ta bohatá na draslík. Jsou jako zimní kabát rostlin, který je chrání před nepříznivými podmínkami. Nejlepší je aplikovat je koncem podzimu.
Hnojivo jednoduše rozsypejte kolem rostlin a poté ho zapravte do půdy. Neberte však jen tak nějaké hnojivo. Potřeby vašich rostlin se liší v závislosti na jejich druhu a kvalitě půdy. Například stálezelené rostliny dávají přednost směsi s vysokým obsahem dusíku, zatímco kvetoucí rostliny mají rády vyvážené hnojivo.
Odměnou vám bude kvetoucí zahrada
Představte si, kde byste rádi viděli záplavy barev, kde zase čerstvou zeleninu nebo voňavé bylinky. Všechno si navrhněte a na jaře se můžete pustit do úprav a výsadby. Zasadit můžete rostliny i na podzim. Vyberte takové, které na podzim vysadíte a rozkvetou na jaře. Zazimování zahrady za to opravdu stojí. Na jaře se vám zahrada za kvalitní péči odmění.