Teploty klesají a na zem pomalu dopadá poslední barevné listí. Podzim se hlásí o slovo a spolu s ním přichází do zahrádek i spousta práce. Zahrada, která byla letním rájem, nyní potřebuje připravit na zimní spánek. Náležitou péči si zaslouží i váš trávník, proto na něj nezapomeňte.
Podzimní péče o trávník je důležitější, než se zdá
Ideální doba, kdy se pustit do práce, je měsíc říjen. V prvních dnech následujícího měsíce byste tak měli mít hotovo. Ze všeho nejdřív zhodnoťte aktuální stav svého trávníku, ve kterém by se neměly objevovat žádné známky chorob. Nepočítejte s tím, že nízké teploty škůdce zneškodní. Bez váhání sáhněte po speciálních preparátech. Udělat můžete i test pomocí indikátorových papírků nebo speciálních rozborů, abyste zjistili, jaké je pH půdy. Ideální hodnoty se pohybují v rozmezí 6,5 až 7. Pokud zjistíte, že je půda příliš kyselá či zásaditá, sáhněte po vhodném hnojivu.
Shrabte opadané listí, prořežte stromy a odumřelé nebo nemocné větve odstraňte. Péče, kterou trávníku věnujete během podzimu, posílí jeho kořeny a zajistí, že v příštím roce bude ještě silnější. Nezapomeňte v průběhu několika týdnů postupně snižovat výšku sečení. Tím trávník připravíte na méně světla a nižší teploty.
Práci usnadní kvalitní nářadí
Bez čeho se určitě neobejdete, jsou hrábě. Neslouží jen ke sběru spadaného listí, ale pomůžou také při odplevelování. Díky tomu může trávník dýchat, což podpoří jeho zdravější růst.
Při sběru listí a posekané trávy bude nenahraditelným pomocníkem sekačka se sběrným košem. Užitečnou úsporou času, zvlášť u větších ploch, může být foukač listí. Samozřejmostí jsou zahradnické rukavice, protože nikdy nevíte, co se ve shrabaném listí může skrývat.
Umění podzimního sekání trávy – jak na to
Někdo vám možná řekne, že sekání trávy je prostě sekání trávy. Ve skutečnosti je to mnohem důležitější proces, protože trávník připravujete na náročné zimní období. A to byste neměli podcenit, protože další šanci nedostanete.
- Trávu nesekejte příliš nakrátko. Ideální výška je okolo 4–5 centimetrů.
- Snažte se sekat, když je tráva suchá. Vyhnete se tak jejímu shlukování, což by mohlo vést k nerovnoměrnému sečení.
- Chybějící místa můžete dosít – a to až do prvních listopadových dní. Poté již nechte trávník odpočívat.
- Nože sekačky musí být ostré. Tupé nože mohou trávu poškodit a výsledkem bude nezdravý a na pohled nevzhledný trávník. A takový zůstane až do jara.
- Trávník posekejte v případě, že venkovní teplota je dlouhodobě vyšší než 7 °C. V opačném případě se posekání trávy vyhněte.
Vyplatí se trávník hnojit?
Jednoznačně ano. V létě může být váš trávník vystaven velké zátěži v důsledku horka, sucha a zvýšeného provozu. Kvalitní podzimní hnojivo doplní živiny a podpoří růst kořenů. Myslete na to, že trávník si během zimního spánku živiny ukládá a na jaře je zužitkuje. Podzimní hnojení se rovná přípravě na zdravý začátek dalšího vegetačního období.
Hnojivo volte s vysokým obsahem fosforu a draslíku pro růst kořenů a odolnost vůči chorobám. Pro rovnoměrné hnojení pomůže rozmetadlo. Po aplikaci trávník zalijte vodou, aby se všechno řádně vstřebalo.
Nepodceňte důležitost provzdušňování
V létě je trávník vystaven intenzivnímu používání, což může vést ke zhutnění půdy. Zhutněná půda omezuje přísun důležitých prvků ke kořenovému systému a trávník strádá. Aby k tomu nedošlo, nezapomeňte trávník provzdušnit. Pomůžou vám provzdušňovače půdy, které do půdy udělají malé otvory pro přísun potřebných živin, vody i vzduchu. Trávník tak může dýchat a dostanou se k němu základní látky, které potřebuje ke svému růstu.
I na podzim pravidelně zalévejte
Přestože slunce už nesvítí tak silně, trávník stále potřebuje dostatek vláhy, aby se připravil na nadcházející zimní měsíce. Nejlepší je zalévat brzy ráno, kdy je nízká míra odpařování a tráva tak může absorbovat maximální množství vody.
Nejste si jistí, jestli trávník potřebuje zalít? Vyzkoušejte osvědčený způsob. Jednoduše do něj zapíchněte šroubovák. Pokud to půjde snadno, zalévat nemusíte.
Stejně škodlivé jako nedostatečné zavlažování je přemokření půdy. Dbejte na udržování rovnováhy. Sledujte počasí a podle toho upravte plán zavlažování. Pokud hodně prší, není třeba tolik zalévat.
Napadané listí – shrabat, či ponechat?
Kdo z nás by se s tím nesetkal. Podzimnímu listí se jen stěží vyhnete a možná přemýšlíte, zda ho shrabat, nebo nechat být. I když správná odpověď neexistuje, rozhodujte se podle množství.
Pokud je vrstva listí tenká, můžete ji nechat na pospas rozkladu a trávník získá cenné živiny. Silná vrstva však může trávník udusit, což může vést ke vzniku plísní a onemocnění. V takovém případě je lepší všechno shrabat. Jestliže nejste příznivci hrabání, zvažte mulčovací sekačku. Listy rozsekáte na malé kousky, které se rychleji rozloží a váš trávník řádně vyživí. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, je důležité se o listí postarat ještě před prvním velkým sněhem.
Ochrana trávníku před chorobami a škůdci
Choroby a škůdci mohou trávník velmi poškodit. Dávejte si pozor na hnědé skvrny, které jsou často důsledkem houbového onemocnění. Pokud se včas neošetří, může se rozšířit a poškodit celý trávník. Jakékoliv onemocnění proto neprodleně řešte. Pro boj s plísněmi jsou účinné přípravky s fungicidy.
Dalším problémem jsou škůdci. Zejména háďátka mohou být ničivá, protože se živí kořeny trávy a způsobují hnědnutí a odumírání trávníku. Proti housenkám můžete bojovat pomocí specifických pesticidů.
Podzimní péče o trávník – základ pro celý rok
Správná péče na podzim znamená zářivě zelený a zdravý trávník pro celý rok. Nezapomínejte na důležitost hnojení a zalévání. Trávník zastřihněte tak akorát a choroby a škůdce nemilosrdně zlikvidujte.