Pravidelné zavlažování stromů, zalévání zeleniny, umývání auta nebo napouštění bazénu – k tomu všemu potřebujete zahradní hadici, která bezesporu ušetří čas i námahu. Na první pohled se může zdát, že není nic jednoduššího než koupit zahradní hadici. Už jste ale slyšeli o ftalátech? A víte, jakou potřebujete délku, průměr, koncovku a jaký je rozdíl mezi sací a smršťovací hadicí?
Na prvním místě je materiál
Materiál hadice může ovlivnit i vaše zdraví, neboť ty z měkčeného plastu často obsahují již zmíněné ftaláty. Vyhněte se jim. Vyberte si takovou hadici, která je zdravotně nezávadná.
- Plastové hadice – jsou nejlehčí a nejlevnější, ale zároveň se rychle opotřebují a mohou popraskat. Tento typ zvolte, pokud hadici využijete velmi málo a ve zbylém čase bude uložena ve stínu.
- Gumové hadice – jsou těžší, dražší, ale odolnější. Jen tak nepopraskají ani se nepřekroutí.
- Kombinované hadice – jako kombinace plastových a gumových typů jsou zlatou střední cestou.
Typy zahradních hadic
Výběr hadice vždy závisí na tom, jaký proud vody potřebujete. Zatímco na běžné zalévání vám postačí ½palcová hadice, na větší plochy budete potřebovat minimálně ¾palcovou hadici. Tloušťka by měla být alespoň 5 mm.
Existuje několik kategorií hadic:
- Hadice na pitnou vodu
- Sací hadice
- Zavlažovací hadice
- Smršťovací hadice
- Navíjecí hadice
- Opletené hadice
Čemu byste měli věnovat pozornost?
- Délce hadice – změřte si místo od kohoutku po nejvzdálenější místo na vaší zahradě.
- Tepelné odolnosti – u některých typů není vhodné nechávat hadici celoročně venku.
- Rádiusu ohybu – abyste se ujistili, že hadici jen tak nezničíte.
- Manipulaci – nezapomeňte, že délka a váha hraje roli v tom, jak se vám s hadicí bude manipulovat.
Připojení zahradní hadice
Abyste hadici mohli připojit ke zdroji pitné vody nebo k čerpadlu, budete potřebovat adaptér se závitem nebo sponu. Na druhý konec musíte nasadit pistoli nebo trysku. V tomto případě záleží pouze na vašich preferencích.
Většina pistolí a trysek nabízí možnost regulace proudu vody od silného po ten nejjemnější proud. V současné době není problém ani spojovat hadice různých rozměrů, neboť na trhu naleznete redukce nejrůznějších průměrů.
Sací a smršťovací zahradní hadice
Sací hadice, jak název napovídá, se používají převážně k sání, odsávání a transportu kapalin. Jsou ohebné, a přitom velmi pevné. Jedná se o ideálního pomocníka pro čerpací techniku, neboť čerpadla při sání vytváří podtlak a tento typ hadice se postará o to, aby pod vlivem podtlaku nedošlo k deformaci.
Při výběru sací hadice hraje důležitou roli průměr, který by měl být minimálně stejný, jako je průměr hrdla čerpadla. Při instalaci se snažte, aby hadice byla co nejkratší, čímž se vyhnete tlakovým ztrátám, a ujistěte se, že sací hadice po celé své délce postupně stoupá. Vyhněte se různým smyčkám a obloukům, aby čerpadlo nasávalo vodu správně.
Smršťovací zahradní hadice je jako dělaná pro údržbu zahrady, mytí oken, aut či zavlažování rostlin. Po naplnění vodou se automaticky prodlouží, a to téměř na trojnásobek své původní délky. Po zastavení přívodu vody se opět smrští. Není tak zapotřebí ji manuálně vyprazdňovat a navíc máte jistotu, že se smršťovací hadice nikdy nezkroutí a nezamotá.
Skladování hadice
Hadici je nejvhodnější skladovat ve svinutém tvaru, aby se nemohla zlomit. Využít můžete držáky na stěny i hadicové bubny, na které lze hadici snadno navinout.
Kvalitní hadice by v každém případě měla být ohebná a stabilní, odolat vysokým i nízkým teplotám. Vybírejte proto pečlivě a nezapomeňte si změřit, jakou délku hadice potřebujete.