Je jarní počasí a vy se jistě potýkáte s problémem, jak správně vybrat a nakoupit slepičky pro Váš chov. V tomto článku se pokusím Vám nastínit úskalí, které může takový výběr skrývat a jak správně vybrat zdravé zvíře.
V první řadě si musíme říct, jestli chceme slepice chovat hned a máme pro ně připravené podmínky, kukaně a hřady, nebo budeme odchovávat kuřátka.
V případě, že se rozhodneme odchovávat kuřátka, máme více možností, jak je získat. V prvé řadě jsou to chovatelé, kteří líhnou kuřata převážně ze svých chovů. Mohou to být ale také profesionální líhně, které mají své chovy a zabývají se pouze líhnutím. Ani jedna varianta není špatná. Musíme si však uvědomit, že chovatelé povětšinou líhnou jen více vajec, protože do svého chovu potřebují nové kusy. Poté prodávají přebytek. Je tedy otázkou, jestli si nejlepší kusy nenechali a nám prodávají ty „podřadné“. Nemusí to tak vždy být.
U kuřátek sledujeme hlavně, jestli se aktivně hýbou, krmí se a pijí vodu. Pokud kuře pod lampou leží a zdánlivě „umírá“, stačí ho popohnat, protože jen spí. Mělo by se začít hýbat. Je taky potřeba sledovat, jak kuře vypadá fyzicky. Nejčastější chybou bývají pokroucené pařáty. To ještě samo o sobě není až tak veliká chyba. Slepička se bude normálně krmit, normálně snášet, normálně chodit. S hrabáním bude mít logicky trochu problém. Pokud bude v daném odchovu takových jedinců více, pravděpodobně byla v líhni špatně nastavena teplota. Doporučuji raději taková kuřátka.
U kuřátek je také potřeba počítat s tím, že kromě pár vyšlechtěných plemen u kuřátek těžko poznáme pohlaví. Musíme počítat, že budeme mít v odchovu víc kohoutů.
Druhá varianta počítá s koupí slepic či kuřic před snáškou. Obvykle se prodávají slepičky 16 – 19 týdnů staré. Snáškovost u lehkých typů a nosných finálních hybridů začíná cca 20 – 21 týden života daného kusu. U středně těžkých a těžkých plemen se doba snášení prodlužuje. Stejně jako u kuřátek je potřeba se zaměřit na fyzické projevy a vnější vzhled kuřic, které kupujeme. Slepice by měla být zdravá, pokud možno se vším peřím, bez známek lysin, obzvláště v oblasti ocasu a na hřbetě mezi křídly. To poukazuje na to, že slepice, která je v přepravní bedně s tímto kusem, má sklony k tzv. kanibalismu. Tento kus určitě nekupujte. Stejně jako u kuřat se musíme podívat, jestli jsou běháky zdravé, neohnuté (nemusí vadit, viz rozprava o kuřatech výše), mají zdravou, neoloupanou kůži a světlou barvu (u plemen, která mají světlé běháky). Také je potřeba hlídat, i když je to banální, aby měla slepice relativně malý hřebínek. U většiny běžně prodávaných hybridů by to mělo značit mladý kus. Budete tak mít jistotu, že slepice není stará.
Pokud se budeme bavit o plemeni, které je pro Váš dvorek nejvýhodnější, musíme si zodpovědět několik otázek. V prvé řadě to je. Pro jaký účel budeme slepice chovat. Pokud chceme slepice na vajíčka, tak nás zajímají zejména lehké typy slepic, jako je např. Leghorn, Vlašky (ve všech barevných variantách), Plymutky, Hamburčanky a také naše národní plemeno České zlaté kropenky. V případě středně těžkých plemen, u kterých je užitkovost kombinovaná na vajíčka a na maso, jsou to například Amroksky, Hempšírky, Rodajlendky. Masná plemena a brojleři, které chováme na maso a vajíčka, snášejí málo, jsou například Kočinky, nebo Sasexky.
Pokud se rozhodneme pro prodávané hybrydy v různých barevných variantách, je potřeba počítat s tím, že jejich kuřata nebudou mít vlastnosti rodičů a jsou méně vitální a náchylnější k nemocem.
Pokud vybíráme podle náchylnosti na krmení, dobré jsou například již zmíněné samostatně scháněnlívé České zlaté kropenky.
Při výběru je také potřeba brát ohled na polohu místa, kde budete slepice chovat. Pokud jste na kraji obce, ještě blízko lesa, určitě si nepořizujte bílé leghornky. Jsou jako pěst na oko predátorům, jako jsou lišky nebo jestřábi. I když se to nezdá, liška v období, kdy má mladé, loví i přes den a může tak náš chov ohrozit.
Nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru Vašich slepiček a hodně úspěchu v chovu.