Představte si zurčivý zvuk vody, poletující vážky, svěží zeleň a ryby, které při plavání hýbou vodními rostlinami. Zahradní jezírko se stane místem, odkud se vám nebude chtít odcházet. Co vás čeká při jeho realizaci?
Plánování a návrh zahradního jezírka
Začněte výběrem ideálního místa. Najděte takové, na které dopadá dostatek slunečního světla. To zajistí, že se rostlinám v jezírku bude dařit a ryby v něm budou spokojené a zdravé. Vyhněte se však blízkosti stromů nebo keřů – ty vaše jezírko velmi rychle znečistí. A samozřejmě myslete na to, abyste na jezírko měli pěkný výhled.
Doporučujeme vám, abyste si svůj návrh zakreslili, a to včetně dalších prvků, jako jsou vodopády nebo můstky. S náčrtkem se vám bude pracovat mnohem lépe.
Nástroje a materiály, které přijdou vhod
Ujistěte se, že pro vykopání jámy máte lopatu a rýč. Chybět by vám neměla ani vodováha, díky které budete mít jistotu, že půda je rovná a jezírko tak bude správně umístěné. Abyste zabránili růstu plevele, budete potřebovat jezírkovou fólii či geotextilii, která mezi půdou a vodou vytvoří potřebnou bariéru.
Co jistě budete potřebovat, jsou kameny a vodní rostliny. Díky nim vytvoříte přírodní vzhled jezírka, a proto si s jejich výběrem dejte na čas. Aby voda byla čistá a rostlinám i rybám se dařilo, neobejdete se bez čerpadla a filtračního systému.
Výkop jezírka
Všechno to začíná ruční prací. Začněte vyznačením obrysu jezírka pomocí kolíků a provázku. To vám pomůže představit si velikost a tvar jezírka ještě předtím, než začnete kopat. Jakmile budete mít obrys hotový, čeká vás kopání, a to do hloubky alespoň 1,5 metru, pokud v jezírku plánujete chovat ryby.
Při kopání dbejte na to, abyste boky jezírka postupně svažovali a nedošlo tak k jeho propadnutí. Nezapomeňte na již zmíněnou vodováhu. Pečlivě zkontrolujte, že dno jezírka je rovné. Odstraněnou zeminu můžete využít k vytvoření náspu nebo malého kopečku kolem okraje jezírka, který zabrání odtoku vody a zajistí přirozený vzhled.
Jak pracovat se zahradní fólií?
Pokračujte opatrným umístěním jezírkové fólie do vytvořeného otvoru a ujistěte se, že dobře přiléhá ke stěnám a dnu. Případné vrásky nebo záhyby vyhlaďte. Jakmile máte hotovo, můžete jezírko pomalu plnit vodou. Použijte mírný proud nebo hadici s jemným rozprašovacím nástavcem. Díky tomu zabráníte posunutí nebo protržení folie. Během dopouštění jezírka se může fólie posunout. Neváhejte ji proto dle potřeby upravit.
Zdobíme a zkrášlujeme
Kameny, vodní rostliny, dekorativní domečky nebo třeba plovoucí fontána. Čeká vás ta nejpříjemnější část práce – zkrášlování jezírka.
Při výběru rostlin si zjistěte, které jsou vhodné pro hloubku a vodní podmínky vašeho jezírka. Krásnou ozdobou budou jistě lekníny a lotosy nebo rostliny ponořené, jako například rohatka a anacharis, které k tomu všemu okysličují vodu a poskytují úkryt rybám. Podél okrajů můžete vysadit ostřici a rákos.
Při výběru ryb vám doporučujeme koi kapry nebo zlaté rybky, které pomáhají regulovat růst řas. K udržení zdravého ekosystému pomůžou také šneci a pulci.
Údržba a péče o zahradní jezírko
Bez pravidelné péče to nepůjde. Jedním z nejdůležitějších aspektů je udržování čisté a průzračné vody. K tomu vám pomůže filtrační systém, který nečistoty odstraní a vodu udrží okysličenou. Kromě toho je nezbytné pravidelně kontrolovat kvalitu vody a podle potřeby ji upravovat testováním pH a přidáváním vhodných chemikálií.
Pokud se v jezírku objeví řasy, odstraňte je ručním vytažením nebo za využití jezírkového vysavače. Pravidelně kontrolujte případné netěsnosti nebo poškození konstrukce.
Užijte si chvíle odpočinku
Zahradní jezírko je skvělým doplňkem každé zahrady. Přináší nejen estetickou krásu, ale také podporuje biodiverzitu a klidnou atmosféru. Tak s chutí do relaxace.