Zavlažování zahrady a skleníku je běžnou činností. Na co se často zapomíná, je trávník, na kterém se zejména v suchém a horkém období mohou objevit i vypálené plochy. Při současných vysokých letních teplotách je tak jeho zavlažování téměř nutností.
Ruční zavlažování
Ruční zavlažování je tradiční a jednoduchý způsob, který zahrádkáři používají po celá desetiletí. Je-li celková plocha vaší zahrady menší, můžete si vystačit s kropením trávníku pomocí konve nebo hadice. V obou případech se ale jedná o nerovnoměrné řešení, které zabírá mnoho času. Vhodnějším řešením, a to především v případě větších ploch může být zavlažování automatické. Na výběr přitom máte z různých typů zavlažovačů.
Tip: Abyste při zalévání zahrady snížili spotřebu vody, využijte vodu dešťovou.
Automatické zavlažovače
Automatické zavlažování je modernější a sofistikovanější způsob zalévání zahrady. Používá se zde systém, který je napojen na zásobu vody a sám se aktivuje podle nastavených parametrů, jako je čas, frekvence a délka zavlažování.
Při výběru automatického zavlažovače byste se měli řídit primárně velikostí a tvarem plochy, kterou budete zalévat. Na výběr přitom máte:
- Kruhové zavlažovače, které vodu stříkají do kruhu. U novějších typů můžete dokonce regulovat i jejich dosah.
- Obdélníkové zavlažovače jsou ideálním řešením pro plochy ve tvaru obdélníku. Trysky jsou umístěny do řady a překlápí se zprava doleva. Zavlažovače se liší počtem trysek a maximální plochou postřiku, a proto je zapotřebí promyslet, jakou plochu potřebujete pravidelně zalévat.
Při volbě mezi ručním a automatickým zavlažováním zvažte následující aspekty: velikost zahrady, počet rostlin, dostupnost vody a také přichystaný finanční rozpočet. Automatické zavlažování je ideální pro větší zahrady, ale je zapotřebí mít potřebné finance na instalaci a údržbu systému.
Na co si dát pozor
I přesto, že se povrchové zavlažovače snadno nasazují na hadice, neobsáhne-li zavlažovač celou plochu, čeká vás po určitém čase jeho přemístění či přidání dalších kusů. Nezapomeňte, že houpací zavlažovače stříkají vodu do výšky, a tak může vlivem silného větru dojít k nerovnoměrnému zalévání. V neposlední řadě je zapotřebí zmínit, že musíte hadici pravidelně sklízet, aby na trávníku nezůstaly stopy.
Výběr čerpadla
Důležitý je i výběr samotného čerpadla. Zvažte proto následující faktory:
- Výkon čerpadla – nejčastěji se udává v litrech za hodinu a ovlivňuje, kolik vody dokáže zařízení za jednu hodinu přečerpat. Zvolte takové čerpadlo, které dokáže zásobovat vodou všechny trysky v zavlažovacím systému, ohled berte i na délku a průměr hadic.
- Typ čerpadla – můžete vybírat z několika typů. Povrchová čerpadla jsou umístěna nad zemí a jsou vhodná pro menší zahrady s jednoduchým zavlažovacím systémem. Podzemní čerpadla jsou, jak z názvu vyplývá, umístěna pod zemí a jsou vhodná pro větší zahrady s rozsáhlejším zavlažovacím systémem. Ponorná čerpadla jsou umístěna v nádrži nebo ve studni.
- Zdroj napájení – ten byste měli zvolit dle dostupnosti elektřiny či dalších zdrojů energie. Nejběžnější jsou čerpadla elektrická a benzínová, oblíbenou variantou jsou i čerpadla solární.
- Hloubka nasávání – každé čerpadlo má svou maximální hloubku nasávání, což je maximální vzdálenost mezi hladinou vody a čerpadlem, kterou je schopno čerpadlo nasávat vodu. Pokud je hladina vody ve studni nebo nádrži hlubší než maximální hloubka nasávání čerpadla, čerpadlo nebude schopno nasát vodu a zavlažování nebude fungovat správně.
- Kvalita, cena a údržba – investování do kvalitního čerpadla zajistí spolehlivou a dlouhodobou službu. Cena závisí na výkonu, typu, zdroji napájení, hloubce nasávání, kvalitě a dalších funkcích. Při výběru je také důležité zohlednit potřebnou údržbu, kterou čerpadlo vyžaduje. Některá zařízení vyžadují pravidelnou údržbu, jako je čištění filtrů, kontrola a úprava tlaku.